İlk olarak web sitesi içerik editörü hakkında bilgi vermeden önce içeriğin tanımını yapmak daha doğru olacaktır. İçerik, sadece düz bir metin değildir.

İçerik; internet ve sosyal medya üzerinde karşılaşılan bütün paylaşımları oluşturan öğelerin tümüdür. İşitsel, görsel, simgesel vb. bütün bu öğeler içeriği oluşturmaktadır. İşte bu dijital ortamlarda metinlerin düzenlemelerini yapan kişilere web sitesi içerik editörü denir.

İçerik Editörü Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Sizler için içerik editörü özellikleri hakkında gerekli maddeleri aşağıda derledik:

 • Kendini her konuda güncel tutmalıdır.
 • Bütün gelişmeleri aktif bir şekilde takip etmelidir.
 • Hayal kültürünü ve genel kültürünü geliştirmelidir.
 • Photoshop benzeri birçok programı iyi düzeyde bilmelidir.
 • Düşüncelerini cümleleri ile net bir şekilde anlatabilmelidir.
 • Dil bilgisi kurallarına hâkim olmalıdır.
 • Son olarak içerik editörü her şeyi merak etmeli ve buna bağlı olarak her şeyi araştırıp öğrenmelidir.

İçerik Editörü Nasıl Bir Eğitim Almalıdır?

Gelişen teknoloji ile birlikte birçok iş alanı ortaya çıkmıştır. Bunlardan en yenisi de içerik editörlüğüdür. Daha öncede belirttiğimiz gibi kişi bu işi yaparken kendini ve bilgi birikimini geliştirmelidir. İçerik editörü olmak için kişinin yazmaktan çok okuması gerektiği unutulmamalıdır.

Türkiye’de içerik editörlüğü ile ilgili liselerde ve üniversitelerde eğitim verilmemektedir. Eğer kendinizi bu alanda geliştirmek isterseniz başarılı sayılan bloggerlerı takip edebilirsiniz. Özellikle bu konuda internet üzerinden gerekli yardımı alabilirsiniz. Birçok kişi kendini Webinar seminerleri ile geliştirmektedir. Ancak web sitesi içerik editörü olmanın en önemli şartı, sürekli okumak, okumak ve okumaktır. Böylece entellektüel bilgi birikiminiz ve dilinizi mükemmel biçimde kullanmayı ve bundan para kazanmayı öğrenebilirsiniz.

İçerik Editörü, Doğru İçerik İçin Ne Yapmalıdır?
 • İçeriklere ulaşabilecek hedef kitlesini iyi bir şekilde analiz etmelidir.
 • Yazılacak içeriklerin kaynakları iyi bir şekilde taranmalıdır. Ve bu kaynakların doğruluğu titiz bir şekilde araştırılmalıdır.
 • Başlıklar daima okuyucuyu çeken en önemli etmenlerin başında gelmektedir. Bu sebepler başlık tamamen okuyucunun ilgisini çekecek şekilde olup, mesajı ne bir şekilde iletmelidir.
 • İçeriklerin içerisinde kullanılacak anahtar kelimeler doğru bir şekilde seçilmelidir.
 • Teknik bilgiler ile okuyucu çok fazla sıkılmamalıdır. Çeşitli okuyucu kitlelerinin içeriklerinizden faydalanacağını unutmayınız.
 • İçerikler her zaman özgün ve orijinal olmalıdır. Kopya ve yapıştır yöntemi ile hazırlanan içerikler sizlere olumlu sonuçlar getirmeyecektir.
 • Mümkün olduğu kadar sitenin trafiğini arttıracak bir şekilde içerik oluşturulması gerekmektedir.
 • Oluşturulan içerikler sosyal medya reklamları ile iyi bir şekilde desteklenmelidir.
 • Oluşturulan ve hazırlanan içerikler kurumu ön plana çıkaracak nitelikte olmalıdır.
 • İçerikler hazırlanırken mutlaka SEO uyumlu içerik kullanılması gerekmektedir.
SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO uyumlu içerik veya makalenin yazımında elbette kendine has kuralları bulunmaktadır. Makaleler eğer SEO’ya uygun olarak yazılırsa bu siteyi ziyaret eden kişilerin sayısında artış gözlemlenebilir. İçerikler sadece Google veya diğer arama motorlarında en üst sırada olmak için hazırlanmamalıdır. Sayfa da SEO uyumlu makale yazımında dikkat edilmesi gereken bazı kuralların olduğundan daha önce bahsetmiştik.

Öncelikle içerik editörü yazdığı yazı ne kadar uzun olursa olsun cümle tekrarlarından kaçınmalıdır. Konu ne olursa olsun mutlaka okuyucuyu bilgilendirecek nitelikte olmalıdır. Yazılan yazı kesinlikle güncel bilgiler içermelidir. Konunun başlığı metnin içinde en az bir defa anahtar kelime olarak geçmelidir. Anahtar kelimeler makalenin içerisinde en az yüzde 6 oranında kullanılmalıdır. Anahtar kelimenin yararı olduğu kadar, çok kullanıldığında zararı da olmaktadır. Fazla kullanılan anahtar kelimeler arama motorları tarafından spam olarak değerlendirmenize neden olacaktır.

SEO uyumlu makale hazırlanırken dikkat edilmesi gereken ilk konu imlâ kurallarıdır. Yazı mutlaka akıcı bir dil ile net olarak yani her kesimden okuyucunun anlayabileceği bir dil ile yazılmalıdır. Sayfayı düz bir yazı ile bölmek yerine ara başlıklar kullanılarak yazının daha rahat okunabilmesi sağlanmalıdır. Yazılara kesinlikle görsel eklenme zorunluluğu yoktur. Cümle tekrarları yazının okunurluğunu azalttığı gibi, web sayfasının Google tarafından spam olarak algılanmasına yol açmaktadır.

Makalelerin içeriği mutlaka sitenin içeriği ile ilgili olmalıdır. Site ile ilgili alakasız bir yazı siteyi arama motorlarında üst sıraya çıkarır. Ancak Alexa sıralamasında siteyi alt sıralara indirebilir.

Anahtar Kelime Nedir?

Site içeriğinizin özetine kısaca anahtar kelime denir. Arama motorlarında sitenizi en üst sıralarda görmek istiyorsanız içeriklerinize uygun bir şekilde anahtar kelime kullanmalısınız. Anahtar kelimelerinizi mümkün olduğu kadar genel seçmeniz yararınıza olacaktır. Konu ne olursa olsun anahtar kelimeler web sitesi ve makale ile ilgili olmalıdır. Sürekli olarak kendini tekrar eden ve tek kelimelik anahtar kelime kullanmamak gerekmektedir. Bir içerikte ortalama 5 anahtar kelime kullanmak olumlu sonuçlar getirecektir. Kullanıcılar arama motorları üzerinden arama yaparken kelimeleri yanlış yazsalar bile otomatik olarak anahtar kelimeleriniz ile onların arattırdığı kelimeler eşleşecektir. Örneğin eğer sayfanız ayakkabılar üzerine ise anahtar kelime olarak, “erkek koşu ayakkabıları”, “kadın koşu ayakkabıları”, “bot modelleri”, “spor ayakkabılar”, “topuklu ayakkabılar”, “kadın tenis ayakkabıları” veya “erkek tenis ayakkabıları” gibi çeşitli anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Anahtar kelimelerinize marka veya ürün adlarına yer vererek seçeneklerinizi genişletebilirsiniz. Doğru anahtar kelimeleri kullanamadığınız durumda çok sayıda kullanıcıya ulaşamayacağınızı unutmayınız. Anahtar kelimeleri SEO uzmanı ve içerik editörü birlikte seçebilir.

İçerik Editörü Ne İş Yapar?

Bazı içerik editörleri sadece web sitesinin içeriğini hazırlayıp müşteriye teslim etmekten sorumludur. Kişi sadece içerik editörü üretmeyi değil, aynı zamanda grafik tasarımı da iyi bir şekilde bilmelidir. Gelişen teknoloji ile birlikte artık içeriklerde değişmeye başladı. İçerik editörünün grafik tasarımı da yetkin bir şekilde bilmesi her zaman artı puan şeklinde değerlendirilir. Genel olarak içerik editörü ne iş yapar sizlere bunu sıraladık:

 • İçerik fikri oluşturur.
 • İçerik fikirleri için gerekli kaynaklardan detaylı araştırmaları yapar.
 • İçeriği uygun bir dil ile hazırlar.
 • İçeriği destekleyebilecek görsel materyaller hazırlar.
 • Uygun formatta içeriği yayımlar.
 • Kullanıcılardan gelen yorumlara dönüş yapabilmelidir.

Çalışılan yere göre içerik editörlerinin görevi değişkenlik gösterebilir. Ama genel olara içerik editörlerinin yaptığı görevler bunlardır. Kod yazmak ve kod işlemlerinden içerik editörleri kesinlikle sorumlu değildirler. Kod yazmak veya kod işlemlerinden anlamak elbette ki bir avantaj. Ama  web sitesi içerik editörü asli olarak içerik üretmelidir.

Facebook, Google ve Adsense gibi çeşitli alanlarda kullanıcılarına reklamları en iyi şekilde ulaştırıp olumlu geri dönüş alan çalışanlar, genellikle reklam piyasasını çok iyi bir şekilde kavramış olan editörlerden çıkmaktadır.

Editörler eğer olumlu sonuç almak istiyorlarsa cinsiyet, yaş, gezinilen web sitenin özellikleri, kullanıcıların tıkladıkları reklamların özellikleri gibi maddeleri iyi bir şekilde değerlendirmeleri gerekmektedir. Bu şekilde işlerini çok iyi yapan editörler piyasayı ve reklamları en iyi şekilde yönetebilir. Editörler ticari kaygılarından dolayı bu işi yapmak zorunda değiller. Basit bir blog sayfalarında bile çalışmalarına devam edebilirler.

İçerik Editörleri Ne İş Yapmaz?
 • İçerik editörü site kurmaz. Çünkü bu onun işi değil, web tasarımcının işidir.
 • İçerik editörünün asıl işi yazı yazmak değildir. Çünkü yazıyı metin yazarları yazmaktadır.
 • İçerik editörleri sosyal medya ile ilişki kurarak iletişim sağlamaz. Çünkü bu onun işi değil, sosyal medya uzmanının işidir.
 • Site tasarımını ve diğer görselleri hazırlayıp düzenlemez. Çünkü bu web tasarımcısının işidir.
 • Sitenin ve sitedeki bulunan yazıların arama motorlarında en üst sıralarda çıkmasını sağlamak içerik editörünün  görevi değildir. Çünkü bunları SEO uzmanı yapmaktadır.

Özetlemek gerekirse içerik editörü, web sitesindeki içeriklerin kullanıcıya en uygun biçimde ifade edilmesini sağlayan, ürün ve hizmeti “dile getiren” kişidir. Siz sihirli kelimeleri verirsiniz, içerik editörü de kitlenize bunu anlatır!

Written by

Gökçe Güneş

İçerik Editörü ve yazar, sosyolog, aşçı, anne, hayvansever.