Web Sitesi İçeriği

Web sitesi içeriği denildiği zaman çoğu kişinin aklına sadece yazı geliyor. Bu oldukça eksik ve yanlış bir düşüncedir. Web sitesinin içerisinde bulunan her materyal birer içeriktir. Resim, müzik, görüntü vb. web sitesinin içeriğini oluşturmaktadır. Web sitesinin içeriğini oluşturmak zor gibi gözükebilir. Aşağıda belirttiğimiz yöntemleri inceleyerek doğru web sitesi içeriği hazırlayabilirsiniz.

Web Sitesi İçerikleri Neden Önemli?

Web siteniz, aslında bir nevi müşteri temsilcisidir. Müşterilerinizle web üzerinden ne kadar iyi anlaşabilirseniz, satışlarınız ve buna bağlı olarak itibarınız da aynı doğrultuda artacaktır. Potansiyel müşterilerinizle, onların kendilerine emin ve net hissedecekleri bir şekilde konuşmalısınız. Bunu da ancak profesyonel bir içerikle sağlayabilirsiniz.

Müşteriniz web sitenizi gezerken, hatalı metinler, kötü tasarım, çalışmayan web sayfaları ya da anlaşılmayan bir üslupla karşılaştığında sizin için izlenimi kötü olacaktır. Web sitenizdeki verimliliğin artmasını istiyorsanız ilk olarak Google başta olmak üzere arama motorları içerisindeki sıralamanızın iyi olması gerekmektedir. Bu şekilde başarınızı sağlayabilirsiniz. Arama motorları, web sayfanızı sıralamaya sokarken dikkat edeceği en önemli nokta yazılarınızın özgün bir içerikle yazılıp yazılmayacağı noktasıdır.

Web sayfanızda eğer gereksiz bir başlık, firmayı doğru bir şekilde anlatmayan bir resim kullanırsanız, tasarımınız başarısız olacaktır. Web sitenizin başarılı olmasını sağlamak için, web sitesi içeriği doğru bir şekilde seçilmelidir.

Eğer daha fazla bilgi almak istiyorsanız web sitesi içeriği size ne kazandırır yazımızı okuyabilirsiniz.

Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır?

İşiniz hazır. Ancak asıl işiniz, hedef kitlenize yeni medya kanallarından ulaşmaktır. Bunun için öncelikle iyi bir web sayfasını hazırlamanız gerektiğini fark edebilirsiniz. Dileyen herkesin web sitesi sayfası olabilir. Fakat dünya üzerindeki milyonlarca web sitesi içerisinden elbette kendi farkınızı yaratmanız gerekecektir. Müşteriler web sitelerini aldıktan sonra genellikle akıllarında “Web sitesi içeriği nasıl hazırlanır?” tarzında sorular oluşuyor. Çünkü işinize hakim olsanız dahi sitedeki içerikleri nasıl oluşturacağınızı, kategorilere neler yazacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bu durumda web sitesi içerik editörlerinden destek almanız gerekir.

Normal İçerik ile Web Sitesi İçeriğinin Farkları

Web sitesi içeriğiyle normal bir içerik arasındaki farkı merak etmeniz son derece doğaldır. Web sitenizi hazırlarken ilk olarak şunu bilmeniz gerekiyor. İnternet kullanıcılarının hepsi okumayı sevmez. Web sitelerine giren pek çok kişi yazıları okumak yerine sadece göz atıyorlar. Metni okuyan kişiler, aradıklarını kısa süre içerisinde bulmadıklarında hemen web sayfanızdan çıkış yapacaktır. Normal içerik, okumayı seven kişiler için hazırlanan haber, blog gibi rutin akış içerikleridir Web sitesi içerikleri ise, ürün ve hizmetler hakkında bilgi veren, SEO açısından önemli olan içeriktir. Normal içerik bu şekilde yazılırken, SEO açısından önemli içerik anahtar kelime odaklı yazılır.

Başlıklarınız ve İçerikleriniz Birbiriyle Uyumlu Olmalı

İnternet kullanıcıları çeşitli arama motorlarını kullanarak arama yaparlar ve aramalarına uygun olan sayfaların karşılarına çıkmalarını isterler. Kullanıcılar sitenize girdiklerinde, alakasız ve özellikle güncel olmayan bilgilerle karşılaştıklarında sitenizden çıkış yaparak, sonraki sayfaya geçiş yaparlar. Bu yüzden başlıklarınızın altındaki içeriğiniz birbirini tamamlar nitelikte olmalıdır.

İçeriğinizi Akıcı Olmalı

İçeriği akıcı, anlamlı ve kısa tutmak, aslında web site içeriği nasıl hazırlanır sorusunun en önemli cevaplarından biridir. Web sayfası kullanıcıları sitenizi hızlı bir şekilde ziyaret ederek, aradıklarını bulmaya çalışır. Onlara hemen lafı dolandırmadan direkt istediğini vermelisiniz. Burada edebiyat dersiniz için kompozisyon yazmadığınızı hatırlamanız gerekiyor. Kısa, öz, ne ve anlaşılır cümleler kullanmalı, uzun paragraflardan kaçınmalısınız. Hatta yazılarınızda mümkün olduğu kadar alt başlık kullanmalısınız. İnternet üzerinde özellikle de bayanların son dönemde “2 günde zayıflatan diyetler” ya da “Zayıflamanın en hızlı yolları” gibi başlıklar dikkatlerini çekmektedir. İnsanlar artık uzun uzadıya yazılar yerine, maddeleri ve bununla beraber ara başlıkları olan yazıları okumayı seviyor. Ancak yazacağınız içerik içi boş değil, dolu ve kaliteli içerik olursa!

Özgün Videolar ve Fotoğraflar Şart!

Web sitesi içeriği denildiğinde elbette aklınıza hemen yazı yazmak geliyor. Web sitesine eklenen her şey içeriktir. Sık sorulan sorular, hakkımızda, fotoğraflar, videolar ve iletişim bölümü gibi noktaların hepsi içeriktir. Web sayfanıza video veya da fotoğraf ekleyeceksiniz, mümkünse bunu kendiniz çekin. Google artık sadece yazıları değil, aynı zamanda fotoğrafların bile kopya olduğunu anlayabiliyor. Yüklediğiniz yazı, resim ve videoların hepsi orijinal ve size ait olmalı.

Dil Bilgisi Kurallarına Dikkat Edin

En temel noktaların birini de dil oluşturuyor. Dil kurallarına uygun olarak yazı yazmanız gerekiyor. Profesyonel olarak çalışmak istiyorsanız, işinizde ne yazık ki hataya yer olmadığını belirtmemiz gerekiyor. Yazmış olduğunuz yazıları mutlaka gözden geçirin. Kendiniz yazıları okumaktan hataları fark edemeyecek duruma geldiğiniz fark ediyorsanız, bir tanıdığınıza yazılarınızı okutabilirsiniz. Ufak tefek hatalar gözden kaçabilir. Ancak yazım yanlışlarıyla dolu olan bir web sayfasını kabul edin ki kimse okumak istemez.

Tersine Dönük Piramidi Kullanın

Blog yazarları, web içerik yaratıcıları özellikle bu yöntemi kullanarak web sayfası içeriği oluşturmaktadır. Peki, bu yöntem nedir? Sonuçlarınızı sayfanızın başına yerleştirin ve buradan geri doğru gibin. En önemli bilgileri en başta vermeniz kullanıcılarınızı memnun edecektir.

SEO Kurallarına Uygun Olarak Yazı Hazırlayın

Web sitesi içeriği nasıl hazırlanır sorusunu sorduğumuzda, aslında web sitesin trafiğini nasıl arttırmalıyız sorusu da beraberinde soruyoruz. Fakat SEO odak noktası olsa da, anahtar kelimelerinizi kullanırken fazla aşırıya kaçmamaya özen gösterin. Anlamsız ve sadece anahtar kelimelerle dolu olan bir metinle karşılaştığınızda ziyaretçileriniz hemen geri çıkacak. Bu da Google’ın sizi en alt sıralara itmesine sebep olacak. Anahtar kelimeleri metninizin içerisine yedirin. Bu şekilde okuyucularınız metinden sıkılmayacak, Google’de sizi en aşağılara göndermek durumunda kalmayacak.

Metinlerinize Bağlantı Verin

Yazmış olduğunuz içeriklerinizde her zaman diğer web sayfalarından bağlantı vermeye çalışın. Vermiş olduğunuz bağlantıların, büyük web siteleri arasından olmasına özen göstermelisiniz. Eğer, web sitesi içeriğinin nasıl hazırlandığı konusunda net bir bilgi almak istiyorsanız, bu noktaya dikkat etmenizi öneriyoruz. Vermiş olduğunuz bağlantılar farklı sekmelerden başka sayfalara çıkarsa, kullanıcılar hem bağlantılara giderken aynı anda sizin web sayfanızdan da çıkmayacaklardır.

Müşterileriniz Gibi Düşünün

Sektör içerisinde müşterilerinizin karşılarına çıkacak soruları düşünün ve ona göre hareket edin. Tamamen özgün, can sıkmayan, kısa ve en önemli noktaları aynı anda vermeniz gerekiyor. Ülkemizde pek çok kişi, içeriğin ne olduğunu ve öneminin ne olduğunu henüz kavrayamadı. Bu şekilde yapmış olduğunuz çalışmalar sizi en geç 5 ayda, Google’nın masraflarından kurtaracaktır.

Web Sitesi İçeriği Temelleri

“Web sitesi içeriği nasıl olmalıdır?” sorusunun cevabını arıyorsanız, ilk olarak ne yapmanız gerektiğine karar vermeniz gerekiyor. Bir web sitesi, müşteri hizmetlerini daha iyi yere getirmek, satış arttırmak ya da yeni bir imaj çalışmasını belirtmek için kullanılabilir. Rakip firmalarınızın aynı doğrultuda ilerliyor olması da kafanızı karıştırabilir. İlk olarak siteyi ne üzerine oluşturacağınıza karar vermeniz, planlama açısından daha sağlıklı olacaktır.

Planlama aşamasında mutlaka profesyonel bir yazar ekibiyle çalışmanız gerekiyor. Planınızı oluştururken,

  • Hangi kurumla çalışacaksınız?
  • Hedef kitlesini kim oluşturuyor? Hedef kitlenize neyi nasıl sunacaksınız?
  • Proje için ne kadar bütçe ayıracaksınız?
Tasarım Noktası

Bu noktada ilk olarak sitenizin hangi alanda olacağını belirlemelisiniz. Alan adı, kolay ve okunabilir bir şekilde yazılmalıdır. Sitenizde bulunan unvanlara dikkat etmeli ve firmanızla uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.

Sitenizin, dışarıdan gelebilecek her türlü saldırılara karşı korumalı olması gerekiyor. Bununla beraber meydana gelebilecek her türlü aksaklıkların en düşük seviyeye indirilmesi gerekmektedir. Sayfalarınız ziyaretçilerinizi zorlamadan kolay bir şekilde açılmalıdır.

Projenizin içeriğinde nelere önem vermeniz gerektiği noktasını belirgin kılmalısınız. Sayfanızı kabaca belirtilen şu başlıklar altında oluşturabilirsiniz.

  • Firmanın tanıtımı: Firmanızın amaçlarını, hedeflerini, kurumsal kimliğini ve başarılarını belirtmelisiniz.
  • Ürün katalogları: Ürünlerinizin fiyatlarını ve fiyat çeşitlerini belirtmelisiniz.
  • Devamlılık Kriteri: Sitenizin hangi sıklıkta güncelleneceğini belirlemelisiniz. Bu sizi ileride ortaya çıkabilecek maliyetlere karşı koruyacaktır.

Tabi tüm bunlar için bir içerik editörü ile çalışmanız gerekir. Her web sitesinin ihtiyacı farklıdır. Bu farklılıkların incelenip size özel bir planın hazırlanması gerekir.

WhatsApp chat