İnternet dünyasında yaşadığımız on yıllar içinde birçok meslek ortaya çıktı ve bunlardan en ilgi çekicilerinden biri web sitesi haber editörü etiketine sahip olan grup oldu.

Amatör ya da profesyonel anlamda yayıncılık sektörüne dahil olan ve bu işi gerçekten de ciddiye alarak ajanslarla çalışan web yayıncıları, haber editörü bulma konusunda ciddi bir sıkıntı yaşıyor. Sektörde çalışan çok sayıda kişi gibi İçerik Editörü ekibi de farklı sitelerde haber editörlüğü hizmeti veriyor. Peki bunu nasıl yapıyoruz?

Haber Editörü Nedir?

Haber editörü en basit haliyle yayınlanacak haberleri seçen kişidir. Bunu yaparken bilginin güvenirliği ve doğruluğundan emin olmalı, en kısa süre içinde de sisteme giriş yaparak haber yaymayı başarabilmelidir. Yani günün büyük bir kısmında gündemi oluşturacak kişi ve olayları takip etmek, bunlar hakkında bilgi, belge ve görsel toplayıp içeriği oluşturmak ya da bir yazara vererek yazdırıp, yayınlamadan önce kontrolünü yapmalıdır. Ortalama 10 saatlik bir mesai gerektiren bu çalışma sisteminde en iyimser mesai saatleri bu şekildedir. Ancak 24 saat her gelişmeden haberdar olunması elbette kolay değildir. Bu aşamada botlar ve özgün haberlerden yararlanmak daha mantıklıdır. Tabi 24 saat aktif çalışan bir editör ekibiniz varsa tamamen kendi çabanızla da öne çıkabilirsiniz. Gece editörü alarak, 24 saat kesintisiz haber akışı yaratabilirsiniz.

Web Yayıncısı Nasıl Haber Yayınlamalı?

Ajanslardan biri ya da birkaçıyla çalışarak haber botlarını kullanmak fark yaratacak bir hamle değildir. Bu yüzden haber editörü yanında siyaset, moda, futbol, astroloji ya da benzer birçok kategoride belirli aralıklarla köşe yazısı yayınlayacak yazarlara ihtiyaç vardır. Yazarlar gönüllü olarak bulunabileceği gibi, bu işi bizim gibi meslek edinmiş olan kişiler de tercih edilebilir. Süreklilik arz eden bir iş olduğu için emeğin karşılığını en azından verebilmek gerekir. Yani bu işin bir maliyeti olacak, bu maliyet artacak ya da size başarı kazandırıp kendini döndürmeye yetecektir. İşin yasal boyutu da olduğundan hukuk alanında bir danışmanla çalışmak da önemli bir detaydır.

Web yayıncısının ilk tercihi özgün ve benzersiz haberler yayınlamaktır. Bunu sağlamak için amacından yola çıkarak harekete geçebilir. Öncelikle ilgi alanlarından başlayıp bir liste hazırlayarak ilerleyen aşamaları daha profesyonel bir şekilde planlayabilmelidir.

İkinci olarak da bu işin uzun vadeli bir yatırım olduğu bilinmelidir. Google News için popüler bir haber sitesi haline gelmek kolay bir süreç değildir. Niteliksiz ve boş haberlerle bu alanda yer almak yerine daha nitelikli haberlerle uzun vadeli bir yatırım planı yapmak önemlidir.

Written by

Gökçe Güneş

İçerik Editörü ve yazar, sosyolog, aşçı, anne, hayvansever.