Tanıtım Yazısı

Tanıtım yazısı, internet üzerinde uzun süredir yayınlanmaktadır. Fakat pek çok insan bu tanıtım yazısının ne olduğunu ve hangi amaçla kullanıldığını bilmiyor. Peki, tanıtım yazısı nedir? Hangi amaçlarla kullanılır?

Tanırım Yazısı Nedir?

İşinizle ilgili gerekli bilgilerin bulunduğu yani kısaca sizi anlatan yazılara tanıtım yazısı denilmektedir. Tanıtım yazısı kaliteli bir reklam türü olarak bilinmektedir. Bu reklamın iyisi kötü olmaz diyemiyoruz. Çünkü kötü bir reklam işinize zarar verir.

Tanıtım Yazısı Ne İşe Yarar?

Tanıtım yazısı sayesinde insanlar size kolayca ulaşabilir. Tanıtım yazılarını çeşitli web sayfalarında yayınladığınız zaman, web sayfanızın arama sonuçları içerisinde yükselmesiyle, sayfanıza kullanıcı çekebilirsiniz. Yazıların ortalama 20 sayfada yayınlandığını düşünürseniz, pek çok kişinin o yazı sayesinde sizinle iletişime geçebileceğini tahmin edersiniz.

Burada bir örnekleme yapmak gerekirse internet denizdir. Tanıtım yazıları yem, insanlar ise balıktır. Buna bağlı olarak sitenizdeki yazılarda oltadır. Balıklar yani insanlar yazılarını görürse bunu hemen kapar. Bundan sonrası tamamen size kalmıştır. Ya bu kişileri tutarsınız ya da elinizden kaçırırsınız.

Tanıtım yazıları, hizmeti, ürünü ya da siteyi tanıtan en popüler uygulamalardan bir tanesidir. Web sitesi herhangi bir ücret karşılığında kendi sayfalarında tanıtım yazıları yayınlatıyor. Bu sayede siteleri, arama motorları sıralamasında iyi bir noktada olmasını umut ediyor.

Tanıtım yazıları aslında son derece etkili bir yöntemdir. Fakat bu yazıya gerekli verim verilmesi için kişiler tarafından pek çok kriter göz ardı edilmektedir.

İyi Bir Tanıtım Yazısının Özellikleri

Tanıtım yazıları, aslında yazma kabiliyetine bakmaktadır. Ancak yazıların birçoğu kelime hazinesi ve genel kültür düzeyi düşük kişiler tarafından umursamaz bir şekilde hazırlanıyor. Bu durumda sitedeki beklenen verimin düşmesine neden oluyor. Bu sebeple tanıtım yazısı tamamen profesyonel kişiler tarafından yazılmalıdır.

Genellikle kişiler küçük miktarların peşine düştüğü için, ya kendileri kopya içeriklerden oluşan bir yazı hazırlıyor ya da işin üstüne düşmeden yazıyor. Bunun dışında 1-2 liraya yazı yazan kişilere de başvuruluyor. Bu yazıların kalitesi ortada bulunuyor. Bu konuda kesinlikle profesyonel kişilerle çalışılması gerekmektedir.

Tanıtım yazıları ne yazık ki reklam ifadeleri ve ansiklopedik terimlerden oluşturuluyor. İyi bir tanıtım yazısı tamamen doğal olmalıdır. Mümkün olduğu kadar reklam içerikli ifadelerden arındırılması gerekmektedir.

Tanıtım yazıları kullanıcıların dikkatini çekecek şekilde haber ya da blog tarzında yazılmalıdır. Mutlaka ara başlık içermeli ve imlâ kurallarına uygun bir şekilde yazılmalıdır. Yazının başlığı tamamen dikkat çekici bir şekilde hazırlanmalıdır. Yazılar çok uzun olup okuyucuyu boğmamalı, kısa olup okuyucuyu yarım bırakmamalıdır. Okuyucu mutlaka yazılardan keyif almalıdır.

Tanıtım yazıları içerisinde anahtar kelimeler ve verilen linkler abartılı bir şekilde kullanılmamalıdır. Bir tanıtım yazısı içerisinde ortalama 3 tane link olmalıdır.

İçerikler mutlaka güçlü bir şekilde yazılmalıdır. Sitenin geçmişi burada son derece önemli. Maliyetten kaçınmak için, düşük ücretle bu işi yapanlarla çalışmak son derece yanlış bir davranış. Web sayfanızın içeriği eğer teknolojiyle alakalıysa, teknoloji konulu web sayfalarından yazı alın. Gidip kadın siteleri ya da sağlık içerikli sitelerden yazı almayın. İçerikleriniz kullanıcıları tatmin edici bir şekilde hazırlarsanız, size sadık olacak okuyucular kazanabilirsiniz.

Tanıtım yazısı yayınlatacak olan kişilerin takıldıkları nokta genellikle ücret oluyor. Ücreti düşük olan siteler genellikle herkes tarafından tercih ediliyor. İçeriği zayıf, daha yeni açılmış ve okuyucuya faydasız içerikler sunan sitelerden uzak durmalısınız. Eğer tanıtım sitesini belirli bir kalitede yazacak bir web sayfasıyla karşılaştıysanız, ücret konusunda pazarlık yapmayın. Yazarlara emeğin karşılığını verin.

Kaliteli ve kullanıcıları etkileyecek bir tanıtım yazısının özellikleri şunlar olmalıdır:

 • Tanıtım yazılarının kelime sayısı 300 ila 500 arasında değişmelidir.
 • Tanıtım yazılarını sadece yazdırmak için yazdırmayın. Gerçekten profesyonel anlamda sitenizi tanıtabilecek, arama motorunda üst sıralara çıkartabilecek kaliteli yazdırın. Google tamamen insan gibi düşünmektedir. Ne kadar kişi, yazınızı beğenip paylaşırsa, Google tarafından sayfanız o kadar değerlenir. Saçma sapan cümlelerin bulunduğu ve önemsiz bir şekilde yazılan tanıtım yazıları, elbette tahmin edeceğiniz gibi hiçbir platformda yayınlanmayacaktır. Google’da sayfanıza gerekli değeri verecektir.
 • Yazılar mutlaka özgün ve farklı bir şekilde yazılmalıdır. Kopyala yapıştır mantığıyla hazırlanan yazıların SEO noktasında pek bir değeri yoktur.
 • Anahtar kelimenizle tanıtım yazınıza gidilebilecek bir link olmalıdır. Yani tanıtım yazınızın içerisinde bir tane link bulunması gerekmektedir.
 • Tanıtım yazınıza mutlaka sitenizle alakalı bir resim ekleyin. Resmin altındaki taga da anahtar kelimenizi eklemeyi unutmayın.
 • Tanıtım yazısı hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de anahtar kelime kullanımıdır. Anahtar kelime yoğunluğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. 300 kemelik tanıtım yazısında, en fazla 3 ya da 4 tane anahtar kelime bulunması gerekmektedir.
 • Tanıtım yazınızı yayınlandıktan sonra pinglemeyi unutmayın.
SEO Uyumlu Tanıtım Yazısı

Tanıtım yazısı sizi anlatan en önemli içeriktir. Burada karıştırılmaması gereken en önemli nokta, tanıtım yazısıyla, sitedeki hakkımızda yazısının farklı olduğudur. Tanıtım yazısı, kişileri bloglarında, sosyal medya da ya da haber sitelerinde yazılan yazılardır. Tanıtım yazıları bu noktada hakkımızda yazılarından ayrılmaktadır. Onları ayıran bir diğer nokta ise, SEO uyumlu olmasıdır.

SEO ile ilgilenen çoğu kişi, SEO uyumlu tanıtım yazılarına başvurmaktadır. SEO genel anlamıyla, “Arama motoru optimizasyonu” anlamına gelmektedir. Bu sebeple web sayfanızı üst sıralara taşımayı amaçlamaktadır.

SEO uyumlu tanıtım yazılarının son derece basit kuralları bulunmaktadır. Bu kurallara ne kadar uyarsanız, sayfanız o kadar kolay bulunacak ve tahmin ettiğinizden de daha üst seviyelere çıkabileceksiniz.

Etkili başlık seçimi: Hizmet, ürün ya da şirketinizi tanıtıyor olabilirsiniz. Bu sebeple tanıtım yazılarınızın hizmetlerle ya da ürünlerle alakalı bir başlığa sahip olması gerekmektedir. Anahtar kelimenizi de yazının başlığında bulundurmanız son derece önemlidir. İçerik kısmı ise şu şekilde olmalıdır:

 • SEO uyumlu tanıtım yazıları tamamen özgün olmalıdır. Az da olsa kopya içerik kullanılmamalıdır.
 • Yazılar en az 250 kelimeden oluşmalıdır.
 • Anahtar kelimeler belirlenip, yazıya eklenmelidir.
 • Anahtar kelimelerin biri yazının ilk paragrafında, diğeri ise mutlaka yazının son kısmında bulunmalıdır.
 • Mutlaka H3, H2, H1 tagı bulunması gerekmektedir. Önem derecesine göre sıraya koyabilirsiniz.
 • Resimler de tamamen özgün olmalıdır. Şirketinize ait bir görsel ya da logonuzun görsellerini kullanabilirsiniz. Ama mümkünse internetteki kopya resimler kullanmayın.
 • Yazım hatalarından olabildiğinde kaçının.
 • Tanıtım yazılarını formlara ya da özgün olan sitelere ekleyin. Bu şekilde doğal bir çalışma elde edebilirsiniz. Yazılarınızda link çeşitliliği sağlayabilirsiniz.
 • Arama motorları, sürekli olarak algoritmalarını güncelleyen ve mümkün olduğu kadar doğal içeriklere önem veren sistemlerdir.
 • SEO uyumlu tanıtım yazısı, diğer yazılara göre farkını belli edecektir. Bu da sitenizin değerini arttıracaktır.

Tanıtım yazıları, tamamen kalıcı bir çözümdür. Sizler de kalıcı bir çözüm arıyorsanız, tanıtım yazılarını kullanmalısınız. Bunun için, daha önce de belirttiğimiz gibi yazarın kalitesi son derece önemlidir. Yazarın kalitesi, yapılan işin ve yazının değerini de otomatik olarak arttırmaktadır.

Tanıtım yazıları belirttiğimiz SEO standartlarına uygun bir şekilde hazırlanırsa, arama motorları bulunabilirliğinizi artacaktır. Aynı zamanda da sitenize erişim artacaktır. Çalışmalarınıza bu doğrultuda devam ederseniz, sitenizi arama motorlarının üst sıralarında görebilirsiniz.

WhatsApp chat