SEO Uyumlu Ürün Bilgisi

Aslında müşteriler ürünlere para ödemezler. Ürünlerin onlar için yapabileceklerine para öderler. Bu yüzden ürün bilgisi doğru ve tatmin edici olmalıdır. Bunun ne anlama geldiğini kısaca şu şekilde açıklayabiliriz: Müşteri parayı ürünün özelliklerine, yani kendisine sağlayacağı faydaya ödemektedir. Bu satış noktasının aslında en önemli kısımlarından biridir.

 • Müşteri ürünü hissetmelidir. Ürünü incelemeli ve soru sorulduğunda sorusuna saygı duyularak cevaplanması gerekmektedir.
 • Müşteriye ürünlerin faydasının anlatılması gerekmektedir.
 • Ürün aslında fayda satın almaktır.

Müşteriye sadece ürünlerin özelliklerini belirterek ürün satamazsınız. Ürünlerin yanında, müşteri kullandığında ürünün ona sağlayacağı faydanın da anlatılması gerekir. Müşteri de buna göre ürünün gerçekten kendisine yarayıp yaramayacağını anlayabilsin. Örnek vermek gerekirse, müşteri yünlü bir elbise satın almak istiyor. Elbisenin yünlü olması önemli bir özelliktir. Ürünün kişiyi sıcak tutmasıyla, elbisenin faydasıdır. Başka bir şekilde örnek vermek gerekirse, çamaşır makinesinin yüksek devir özelliğinin olması özelliktir. Yüksek devirden kaynaklı, çamaşırların daha temiz ve kuru çıkması ise çamaşır makinesinin bir faydasıdır.

Bir Satış Tekniği Olarak Ürün Bilgisi

Ürünün özelliklerini ve faydalarını anlatmak aslında ürün bilgisi sınavının satış elemanın müşteriye uygulamış olduğu bir aşamadır. Burada uzmanlık önemlidir. Ürünün faydaları ve özellikleri müşterinin ihtiyaçları göz önüne alınarak vurgulanmalıdır. Bu ürünün başarılı bir şekilde satılmasına yardımcı olur.

Uzman satıcı, mutlaka ürün ile ilgili her türlü bilgiyi bilmelidir. Ürünün özelliklerini anlamak ve anlatmak, müşteriye kısaca ürünün faydalarını da anlatmak demektir.

Satış elemanı, ürünün faydalarını müşteriye anlatırken şüpheye düşmemeli, tereddüt yaşamamalı ve özellikle “olabilir, belki, galiba, bilemiyorum” gibi kelimelerin kullanımından kaçınmalıdır. Bunun dışında müşterinin anlayamayacağı kelimelerin kullanımından da kaçınmalıdır. Bu müşterinin üründen soğumasına ve sıkılmasına sebep olacaktır.

Ürünün faydaları ve özellikleri aslında ürünü satan en önemli özelliktir. Bir satış elemanı ürününü sunarken, ürüne değer vermeli ve bu değeri müşteriye göstererek ona ürünü sunmalıdır.

Ürünü tezgâhın üzerine nazikçe yerleştirmeli, ürünü fırlatmamalı ya da atmamalı, buruşmasına ve zedelenmesine engel olmalıdır. Örnek, eğer satıcı bir dolabı müşteriye tanıtıyorsa ürünün kapaklarını dikkatli bir şekilde kapatmalıdır. Vurmadan ve özellikle sert hareketlerden kaçınmalıdır.

 • Müşteri ürüne olabildiğinde yaklaştırılmalıdır. Ürüne dokunabilmelidir.
 • Satış elemanı, ürünün tezgâha ne zaman ve nasıl yerleştirilmesi gerektiğini bilmelidir.
 • Ürünün içeriği hakkında yanlış bir bilginin verilmesi, müşterinin kaybedilmesine sebep olur. Unutulmaması gereken en önemli nokta, müşteri mağazadan memnun olarak ayrılıyorsa, memnun olduğunu 5 kişiye anlatır. Ancak müşteri mağazadan memnun olmadan ve kafasında soru işaretleriyle ayrılıyorsa, bu memnuniyetsizliğini en az 10 kişiye anlatır.

Satış elemanın ürünün hangi madden üretildiğinin, içerisinde ne olduğunun, üretim yılının ve üretim yerinin neresi olduğunu, rengini, cinsini, fiyatlarını, ödeme ve taksit seçeneklerini, ürünün bakım kurallarının nasıl olduğunu bilmelidir. Aynı zamanda bir satış elemanı ürünün hangi müşterilere hitap edeceğini de bilmesi gerekmektedir.

Ancak iş internet üzerinden satış yapmak olduğunda içerik bilgisiyle en doğru mesajın verilmesi gerekir. Yani ürün bilgisi kısmında yazdığınız ürün nitelikleri ne kadar doğruysa, size güven kazanacak müşteriler de o kadar artacaktır.

Yazarlar Ürün Bilgisini Nereden Öğrenebilir?

 • İçerik yazarı ürün bilgisini ürünün içerisinde bulunan kullanım talimatlarını ve aynı zamanda ürüne dokunarak öğrenebilir. Bu imkan yoksa, yani ürün incelemesi yapamıyorsa aşağıdaki konularda incelemeler yapar.
 • Rakipleri araştırarak,
 • Firmanın yöneticilerinden bilgi alarak,
 • Ürünlerle alakalı kombinleme çalışmaları yaparak (Ürünün hangi ürünlerle yan yana koyulduğunda doğru bir görüntü elde edileceği vb.),
 • Firmanın çeşitli eğitimlerinden,
 • Firmanın ürün hakkında yayınladığı broşürler ve kataloglardan yayınlanarak ürünle bilgisi öğrenilebilir.

Bir satış elemanının ürün bilgisiyle ilgili bilgi alabileceği pek çok kaynak bulunur. Bu yüzden ürün bilgisi yazacak editör arayan müşteri, “bilmiyorum” mazeretini kabul etmemelidir. Piyasadaki her ürün hakkında bilgi sahibi olunamasa da, yazar içerik yazacağı ürün hakkında gerekli bütün bilgiyi yukarıda belirtilen çeşitli kaynaklardan öğrenebilir ve müşteriye doğru bilgiyi aktarabilir. Buradaki başarı da başarısızlıkta kişinin kendisiyle alakalı bir durumdur.