Google başta olmak üzere çeşitli arama motorlarında en çok aratılan anahtar kelimelerin seçiminin yapılarak kullanılmasına SEO (Search Engine Optimization) denir.

Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO, anahtar kelimelerin doğru yerde kullanıldığı zaman web sitesinin trafiğinin artması ve üst sıralara taşınmasını doğal yoldan sağlamaktadır. Özgün içerikler SEO ile arama motorlarının üst sıralarına yerleşeceklerdir. Böylelikle web sitesinde yer alan bilgi veya hizmetin daha çabuk bir şekilde hedef kitleye ulaşması sağlanacaktır.

Anahtar Kelime Nedir?

Hazırlanan içeriği en kısa şekilde özetleyen bir veya birden fazla kelimenin ek almadan bir araya gelmesine anahtar kelime denir. Kısaca anlatmak gerekirse Google arama yaparken yazdığınız kelimelerdir. Örneğin; SEO nedir, SEO uyumlu makale nedir gibi arama motoruna doğrudan yazdığınız kelimeler birer anahtar kelimedir. Anahtar kelimenin iki ya da üç kelimeden oluşması arama sırasında olumlu sonuçlar verirken seçilen kelime sayısının beşi geçmesi tam tersi bir etki yaratacaktır.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

Arama motorlarında üst sıralarda yer almasını istediğiniz makalenizi SEO uyumlu yazdığınız takdirde üst sıralara çıkarmış olacaksınız. Ancak SEO uyumlu makale yazımı sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Öncelikle makalenin SEO uyumlu olabilmesi için, yazım biçimine, anahtar kelime seçimine, URL yapısına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca Google kullanıcılardan daha zeki olduğundan dolayı içeriğin üst sıralara yerleşebilmesi adına noktalama işaretlerine, imla kurallarına ve içeriğin anlamını kaybetmemesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu kurallara uygun yazılan makaleler, kolaylıkla SEO uyumlu hale getirilebilir.

SEO Uyumlu Makale İçin Neden Özgün İçerik Üretilmelidir?

Google botları web sitlerini sürekli taradığından ve kopya içerikleri kolayca tespit edebildikleri için makalenin tamamen özgün yazılması gerekmektedir. Size ait cümleler ile yazdığınız SEO uyumlu makale sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşıyacaktır. Ancak makalenin özgün olmaması durumunda arama motorlarında üst sıralara yerleşmek bir hayal kalacak ve daha da aşağı sıralara çekilecektir. Bu nedenle makale yazmaya başlamadan önce iyi bir araştırma yapılmalıdır.

SEO Uyumlu Makalede Site İçi Optimizasyona Neden Dikkat Edilmelidir?

Sadece makale yazarak üst sıralarda yer almak mümkün olmadığı için SEO ilk önce içeride başlamaktadır. Bu nedenle içeride meta tag, tittle, description ayarları ve URL yapısının doğru bir şekilde ayarlanması gerekmektedir.

  • Meta Tag: Arama motorlarının web sitesini tanımasını sağlayan kodlardır. Kısacası arama motoruna web sitemde buradaki anahtar kelimeler ile ilgili içerikler bulunuyor mesajını vermenizi sağlamaktadır.
  • Title: Sitenizin tarayıcı sekmesinde görünecek olan kısmıdır. Yani başlık sayılan bu kısmın kısa ve ilgi çekici yazılması gerekmektedir.
  • Description ayarları: Web sitemde bu konuyu anlatacağım dediğiniz kısımdır. Mümkün oldukça kısa tutulmalıdır ve tamamen yazdığınız içerik anlatılmalıdır. Yani arama yapan bir kullanıcının karşısına çıkan başlıkların altında yazan açıklama kısmı burasıdır. Konuyu ne kadar kısa ve net anlatırsanız kullanıcı o oranla sizi tercih edecektir.
  • URL Yapısı: Sayfanın teknik olarak hangi yapı ile diğer sayfalara başlandığını göstermektedir.

Bu ayarların doğru bir şekilde yapılı olmasıyla birlikte arama motorunda arama yapan bir kişi, karşısına çıkan başlıklar ve içerikleri arasından işine yarayan veya yaramayanları değerlendirebilir. Yazdığınız makale ne kadar kaliteli olursa olsun kullanıcı bunu açıklama (description) ve başlık (title) kısmında göremez ise sitenizi tercih etmeyecektir. Böylelikle tıklanma oranınız da az olacaktır.  Ayrıca anahtar kelimenin de makale ile alakalı olması gerekmektedir. Aksi takdirde Google botları ve kullanıcılar bunu algılayacaktır ve sitenizin güvenirliği zedelenecektir.

SEO Uyumlu Makale Yazılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Arama motorlarında üst sıraya yerleşebilmek için sitelerin başvurduğu SEO uyumlu makale yöntemi kullanılırken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Makale yazım dilinden içerik planlamasına değin her şeyin SEO üzerinden planlandığı unutulmamalıdır.

SEO Uyumlu Makalede Konu Belirlenmesi

İlk aşamada SEO uyumlu makale yazabilmek için konun belirlenmesi gerekmektedir. Yazıma başladıktan sonra konu dışına çıkmamanız yazının bütünlüğünü sağlamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin; “Makyaj nasıl yapılır” gibi bir konu seçildiğinde anlatım sırasında sadece makyaj malzemelerinden ve sürüş tekniklerinden bahsedilmesi gerekmektedir. Farklı konuya geçiş yapılması okuyucunun kafasını karıştıracaktır.

Yazı İçi SEO Kurgusu ve Planlaması Nasıl Yapılır?

Konusunu belirdiğiniz SEO uyumlu içerik, yazım aşaması sırasını bir kurgu içerisinde olmalıdır. Kısaca açıklamak gerekirse makale giriş, gelişme ve sonuç bölümü dikkate alınarak yazılmalıdır. Böylelikle ilk aşamada güzel başladığınız yazınız sonuna geldiğinde de aynı kalitede sonlanacaktır.

SEO Uyumlu Makalede Başlığın Belirlenmesi

Google başta olmak üzere arama motorlarının hepsinde dikkat çekecek SEO uyumlu makalenin başlığı kısa ve arama motorlarına uyumlu seçilmelidir. Bunun için anahtar kelimenizi başlığınıza uygun bir biçimde belirlemeniz gerekmektedir.  Örneğin; Makyaj Nasıl Yapılır, Teknikleri Nelerdir? şeklinde olabilir. Böyle bir başlığın kullanılmasında 2 – 3 tane anahtar kelime yer almaktadır. Bunlar, “makyaj nasıl yapılır, makyaj yapma teknikleri nelerdir, makyaj teknikleri” ve türevleridir. Makalenizin can damarı sayılan başlık mümkün oldukça 60 karakteri geçmemelidir. Ayrıca dikkat çekici olması açısından konu ile alakasız bir başlık seçilmesi Google tarafından algılanır ve sitedeki oturum oranın düşmesine neden olur. Ayrıca kullanıcıların bu durumu fark etmesi siteye olan güvenin azalmasına neden olacaktır.

SEO Uyumlu Makalede Alt Başlıkların Belirlenmesi

Alt başlıklar SEO uyumlu makalenizin görselliğini ve okunabilirliğini yükseltecektir. Bu nedenle 50 – 100 kelimede bir alt başlık kullanımı çok önemlidir. Bol alt başlıklı yazılan makale bitişik düzen yazılmış bir yazıdan daha çok okunacak ve ilgi çekecektir. Ayrıca okuyucu konunun arasında ilgisini çeken başlığa daha çabuk ulaşabilecektir.

       Örneğin;

  • Doğru makyaj malzemesi nasıl seçilmelidir?
  • Makyaj yapmanın püf noktaları nelerdir?

SEO Uyumlu Makalede Anahtar Kelime Seçimi ve Yerleşimi

Özgün ve bilgi dolu hazırlanan içerik bu aşamada SEO uyumlu hale getirilerek arama motorları için uygun hale getirilmektedir. Anahtar kelime yerleştirmeleri içerik tamamen hazırlandıktan sonra yapılmalıdır. Çünkü anahtar kelimelerin doğru bilgilerle dolu içeriğin içerisinde fazlalık gibi durmaması gerekmektedir. Tamamen birbirleri ile bütün olmaları gerekmektedir. Ayrıca anahtar kelimeler makalenin içerisinde belli bir oran doğrultusunda dağıtılmalıdır. Yazının ilk cümlesinde daha çok etkili olduğu düşünülen anahtar kelime sırasıyla gelişme ve sonuç bölümünde de yer almalıdır. Sıklığı buna göre ayarlanmalıdır.

SEO Uyumlu Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Maddeler
  • Yazı uzunluğu arama motorları tarafından sevilse de kullanıcılar için uzun yazı sıkıcı bir hale gelebilmektedir. Bu nedenle içeriğin 300 ile 650 kelime arasında yazılması daha sağlıklı olacaktır.
  • Hazırlanan SEO uyumlu makalenin daha çok ilgi görülmesi isteniyorsa, bunun için konu hakkındaki güncel gelişmeler takip edilmelidir.
  • Makale için görsel kullanılacak ise anahtar kelime ile mutlaka ilgili olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Görselin ismi ise yazı ile ilgili olmalıdır. Hatta anahtar kelime bile görselin adı olarak yazılabilir. Böylelikle Google görsel arama sonuçlarında anahtar kelime aratıldığı zaman görselinizin üst sıralarda yer almasına yardımcı olacaktır.
  • Makaleye eklenen başlık ve alt başlıklar H tagları kullanılarak yazılmalıdır. H tagları yazının büyüklüğünü belirleyecektir. H taglarında sayı büyüdükçe yazı küçülür, sayı küçüldükçe yazı büyür. Yani h1 tagı başlık yazılabilirken, h6 tagı en küçük puntolu olduğu için içerikte kullanılabilecektir.

Written by

Gökçe Güneş

İçerik Editörü ve yazar, sosyolog, aşçı, anne, hayvansever.