SEO stratejisinin önemli sorunlarının en başında SEO Copywriting gelmektedir. Web sayfaları, arama motorları tarafından örtüldükçe, arama motorları içerisinde, web sitenizin içeriği hakkında ayarlamalar yapılmalıdır.

Bu konuda en temel hedefiniz, en kaliteli web sayfasını oluşturmak ve bu web sayfasını sürdürmek olmalıdır. Zaten web siteniz, yüksek kalitedeyse, Google tarafından otomatik sıraya sokulacaktır. Google burada sadece müşterilere hizmet etmek istiyor. Görevleri arasında, bilgileri dizine eklemek ve bunu evrensel olarak herkesin ulaşabilmesini sağlamak var. Bunun dışında Google da para kazanmak istiyor. Fakat dünyanın bilgisini kullanıcılara erişmesini istiyorsa, kullanıcılar bu noktada ne aradıklarını göstermeleri gerekiyor. Aksi bir durumda insanlar Google’ı kullanamayacaklar. Bu sebeple aslında Google’ın müşterilerine en iyi sonucu çıkarmak istediğini biliyoruz. Web sitenizin durumuna ve kalitesine göre Google sizi bu sıralamaya sokmak ister. Burada karşımıza holistik SEO çıkacaktır. Peki, nedir bu “Holistik SEO?”

X, belirli bir pazar içerisinde en iyi web sayfasını yapmak isteyen disiplinler arasındaki pazarlama stratejisi olarak bilinmektedir. Bunu gerçekleştirmek için, web sitenizin tasarımının son derece mükemmel olması, web sayfanızın kusursuz olması ve kullanıcıların güvenliğini sağlaması gerekmektedir. Bunların dışında önemli bir nokta daha bulunuyor. O da: Web sitenizdeki içeriği, seslendiğiniz hedef kitleye uygun bir kalitede yazılmış olması gerektiğidir. Elbette bu yaklaşım SEO yazma becerisini de gerektirmektedir.

Sektör içerisinde web sitenizin ön planda olduğundan emin olmak için, web sayfanızın metinlerinin okunması son derece kolay olmalıdır. İçeriğinizden ve kalitenizden kesinlikle taviz vermemelisiniz. Arama motorlarının özel taleplerine göre web sayfanıza ince ayarlar yapabilirsiniz. Elbette metin yazarlığı kolay bir şey değildir. Diğer yazma süreçlerine benzemektedir. Herkesin ne yazık ki, yazma yeteneği bulunmuyor. Ancak yeteneği olmayan kişiler de hemen karamsarlığa kapılmasın. Biraz eğitimle herkes iyi bir yazar olabilir.

SEO Copywriting Yazmadan Önce Ne Yapmalıyım?

Eğer, kendinizi SEO metin yazarlığı yapma konusunda hazır hissediyorsanız, ilk adımı yazmadan önce ne yapmalıyım sorusuna cevap bularak atabilirsiniz. Sıralamak için anahtar kelimelere ihtiyacınız var. Dolayısıyla metin yazarlığı yapmadan önce ilk olarak anahtar kelime araştırması yapmalısınız.

Anahtar kelime araştırması, aslında kullanacağınız anahtar sözcüklerini sıralamak amacıyla yapılan şey olarak tanımlanabilir. Doğru anahtar kelime araştırması için 3 adımı anlamalı ve takip etmelisiniz.

1.Adım: Anahtar kelime araştırmasına başlamadan önce, görevinizi düşünmelisiniz. Kalabalık içerisinde farkınızı ancak bu şekilde belirtebilirsiniz. Görev beyanınızı ayarlarken şunları düşünmenizi öneriyoruz: “Siz kimsiniz?”, “Blogunuzun amacı nedir?”, “Blogunuzu diğer bloglardan farklı kılan nedir?”

2.Adım: Kendinizden emin olarak görev beyanı formüle ettikten sonra, web sitenizin hangi kelimelerle bulunmasını istiyorsanız, o kelimelerin listesini oluşturabilirsiniz. Görevinize uygun anahtar kelimeleri kullandığınızda, arama motoruyla hiçbir problem yaşamazsınız. Kullanacağınız kelimeler, bulunmasını istediğiniz anahtar kelimeleri oluşturacaktır.

İyi terimler bulmak istiyorsanız, kullanıcılarınızın kafasına girin. Sizi nasıl bulacaklar? Eğer Google’da olsalardı sizi bulmak için hangi kelimeleri kullanırlardı? Anahtar kelime araştırmasının sonunda, bütün bu kelimelerle alakalı bir terim listesi oluşturmalısınız. Kelimelerin kombinasyonlarını düşünün.

Anahtar kelime araştırmasını daha da kolay kılmak için bazı araçlar bulunmaktadır. En temelinde, SEO Copywriting işleminde size çok yardımcı olacak bir genel bakışınızın olması gerekmektedir. Anahtar kelimelerinizin tablosunu oluşturun.

Kombinasyonlarını yapın ve kendinize göre öncelikle, anahtar kelimelerinizi sıralayın. Bu anahtar kelimeleri sıralarken nelere dikkat ediyorsunuz? Hangileri sizin için daha önemli? Bu tür sıralamayla kelimelerinizi seçerken, sayfanızın sıralanma durumunu da göz önünde bulundurmalısınız. Çoğu durumlarda popüler kelimelere odaklanmak iyi olabilir.

3.Adım: Açılış sayfası oluşturmanız gerekiyor. Anahtar kelime araştırmasının son adımında, bulduğunuz anahtar kelimeleri için açılış sayfası hazırlamalısınız. Oluşturacağınız bir açılış sayfası, anahtar kelimeyle sitenizi bulan ziyaretçiyi ana sayfanıza gönderecek olan sayfadır. Ziyaretçilerinizin anahtar kelimelerle sitenizi bulabileceğinden emin olmalısınız. Aynı zamanda, her anahtar kelimeniz için açılış sayfası oluşturduğunuzu kendiniz test edin.

Yapılacak olan anahtar kelime araştırması, blog üzerinde neye dikkat etmeniz gerektiğini size belirtecektir. Bir kelimenin etrafındaki kilidi açmalısınız. Burada sadece anahtar kelime değil, anahtar kelimenin etrafındaki öykü de önemlidir.

Makale Yazmanın Aşamaları

Buraya kadar her şey tamam. Bir makale yazmak istediğiniz de asıl iş SEO metin yazarlığıyla başlamaktadır. SEO yazma süreci ise, sadece 3 aşamadan oluşur. Bunlar sırasıyla: Hazırlama, yazma ve düzenleme. Bu aşamaları şu şekilde detaylandırabiliriz:

Yazma Sürecinin İlk aşaması: Metin Hazırlama

SEO metin yazarlığının ilk süreci, metin hazırlamaktan geçmektedir. Kalemi ve kâğıdı bir kenara koyun ve düşünün. Kendinize biraz zaman ayırın ve bu zamanda ne yazmak istediğinizi düşünün. Mutlaka aklınızda olan bir konu olmalı. Fakat yazmadan önce de aşağıda bulunan sorulara cevap vermelisiniz:

 • Makalenizin amacı ne? Makaleyi neden hazırlıyorsunuz? Makalenizle neyi başarmak istiyorsunuz?
 • Makalenizin ana mesajı nedir? Makalenizle hangi soruyu cevaplamak istiyorsunuz?
 • Hedef kitleniz kim?
 • Makalenizi hazırlamak için ne tür bilgilere ihtiyacınız var?
 • Makalenizde, bulduğunuz bilgileri hangi sırada sunacaksınız? Makalenizin yapısı nasıl olacak?

Makalenizi planlamanın en temel unsurunu metin yapısı oluşturmaktadır. Aynı zamanda metin yapısı, SEO Copywriting için de büyük önem taşımaktadır. Daha öncede belirttiğimiz gibi, içeriğinizin eğer net bir yapısı varsa, Google içerisindeki sıralama da başarıyı yakalayabilirsiniz.

Yazma Sürecinin İkinci Aşaması: Yazı Yazma

Şu aşamayla beraber, gerçekten yazı hazırlama sürecine başlayabilirsiniz. Bu aşama makalenizin %20’sini oluşturacak!

Metin yazarlığının en önemli kuralı sadece yazmaktır. Çoğu kişi makale yazarken ilk kelimesiyle problem yaşıyor. Bu noktada ilk paragrafı yazmayı daha sonraya bırakabilirsiniz. Sadece ilk paragrafın içerisinde olmasını istediğiniz bir iki kelimeyi belirtebilirsiniz. Daha sonra ikinci paragrafa geçin.

Gönderinizin iskeletini oluşturduktan sonra başlangıçları ve sonları daha kolay bir şekilde yazabilirsiniz. Yazdığınız bir cümle dilbilgisi noktasında size tuhaf geliyorsa, endişelenmeyin ve yazmaya devam edin. Düzenleme aşamasını daha sonraya bırakın. Burada önemli, olan ne olursa olsun yazının akışından dışarıya çıkmamaktır.

İlk aşamada oluşturduğunuz yapıyı burada taslak olarak kullanabilirsiniz. Paragraflarınızı bu plana göre oluşturun. Paragraflarınızın açık olduğundan emin olun. Bütün paragraflarınızı bir cümleyle başlatın. Okuyucular okumaya önemli gördüğünüz cümlelerinizle başlayacağı için ne kadar önemli bir yazı okuyacaklarını fark edeceklerdir.

Bir ekran üzerinden yazı okumak zordur. Siz de bu yüzden yazılarınızın kolay bir şekilde okunabilmesini sağlamalısınız. Okunması kolay olan yazılar hazırladığınızdan emin olun. Aynı zamanda yazılarınızın hedef kitlenize uygun olduğu konusuna dikkat edin.

Yazma Sürecinin Üçüncü aşaması: Metin Düzeltme

Metninizi yazdıktan sonra, makalenizin ilk taslağını hazırlamış olacaksınız. Taslak, son aşamada elde edeceğiniz bir şeydir. Son aşamanız biraz zaman alacaktır. Düzenleme aşamasında sakın korkmayın. Gönderinizi baştan sona okuyun. Yeniden düzeltin, paragrafları tekrar yapılandırın. Belirsiz ifadeleri ve kulağa hoş gelmeyen cümleleri çıkarmaktan çekinmeyin.

Bu aşamaya başlamak için paragraflarınızı yavaşça okuyun. Cümleler dilbilgisi açısından doğru olmalıdır.

 • Eleştirel yaklaşın.
 • Cümlelerin doğru olduğuna emin olun. Uzun cümlelerinizi kısaltmaya çalışın.
 • Cümleler arasında bağlantı sözcükler kullanıyor musunuz?
 • Konuları mantıklı bir geçişle sunduğunuza emin olun.
 • Bazı düzenlemeler ve değiştirmeler yapmanız gerekiyorsa, çekinmeden yapın.
 • Son olarak başlıklarınızı kontrol edin. Ana başlıkla alt başlıkların birbiriyle uyumlu olduğundan emin olun.

Written by

Gökçe Güneş

İçerik Editörü ve yazar, sosyolog, aşçı, anne, hayvansever.