Çünkü bizce senaryo yazmanın püf noktaları konusunun başında şüphesiz ki yazmaya karşı yetenekli olmak ve yapmayı istemek önce gelir. Nasıl olduğu bir şekilde öğrenilir elbet. Ama teknik öğrenirsiniz, yaratıcılığınız yoksa sadece taklitçi olursunuz.

Tıpkı yazar olmayı isteyenlere işin teknik kısımlarını öğretmeye çalışan yaratıcı yazarlık atölyeleri gibi senaryo yazma tekniklerini öğreten kurslar da vardır. Öğrenmek isteyenler bu kurslara devam edebilirler. (Ve örneğin senaryo yazmada Fransız ve Amerikan tekniği olmak üzere iki format bulunduğunu öğrenebilirler.) Fakat senaryo yazmak için öncelikli koşulun okumaya ve yazmaya duyulan merak olduğunu bir kez daha belirtmek isteriz. Kısacası senaryo yazmaksizin yazarlık ruhunuza ve yeteneğinize bağlıdır. 

Örnek Senaryo İncelemeleri

Dediklerimizi ülkemizdeTersyüz adıyla gösterilenAdaptation filmi çok iyi örneklemektedir. Yönetmen Spike Jonze’nin imzasını taşıyan filmde ne kadar uğraşırsa uğraşsın bir türlü istediğini kaleme alamayan bir senaristin hikayesi anlatılır. Şimdi biraz daha geniş düşünün, kendinizi film kahramanının yerine değil, senaryoyu yazan Charlie Kaufman’ın yerine koyun. Kendisi Oscar ödüllü bir senaristtir ve John Malkovich Olmak gibi mükemmel bir filmin senaryosu da ona aittir. Charlie Kaufman Tersyüz filminde senaryo yazmaya çalışan bir senaristin senaryosunu çok iyi biçimde yazabilmiştir. Bu da senaryo yazmanın püf noktaları içinde yaratıcı düşüncenin (ve şüphesiz emek verip uğraşmanın) önde geldiğinin ispatıdır. 

Senaryo Yazmanın Püf Noktaları İçin Kitaplar

Konu ile ilgili kaynak arayanlar için de Michel Chion’un Bir Senaryo Yazmak isimli kitabı öğütlenmektedir. Dört farklı ülkeden ve dört farklı dönemden dört senaryonun ele alındığı kitapta aynı zamanda çok sayıda senaryo örneğinden parçalar var. 

Bizim sinemamızla işe başlamak daha iyi olur derseniz Babam ve Oğlum filminin senaryosunun olduğu kitap size çok faydalı olabilir. Teknik açıdan kendi kendinize ilk bilgileri bile edinebilirsiniz. Say Yayınları içinde 2006 yılı baskısı olan kitabı sahaflarda bulmak mümkün. Çağan Irmak’ın kaleme aldığı bu senaryo size sinema-edebiyat-bilgi birikimi-yetenek gibi senaryo yazmanın püf noktaları içinde sayılan mutlak unsurların varlığını hissettirecek. Ve her işte olduğu gibi sabırla devam etmelisiniz. Tabi diğer önerilerimiz Senaryo Yazarları İçin Psikoloji ve Senaryo Teknikleri gibi kitaplara da biraz göz gezdirmektir.  

Written by

Gökçe Güneş

İçerik Editörü ve yazar, sosyolog, aşçı, anne, hayvansever.