Noel zamanları bize göre yeni yıl zamanlarıdır. Nasıl adlandırırsanız adlandırın, neye inanırsanız inanın, yılın bu zamanlarında Paul Auster tarafından yazılan Auggie Wren’in Noel Hikayesi isimli öyküsünü okuyun.

ABD’nin en usta yazarları arasında sayılan Paul Auster’ın Duman isimli kitabında geçen bu hikaye şefkat dolu Noel zamanlarına göredir ama insanı ters köşeye de yatırabilir. Duman yazarın senaryo çalışmaları arasındadır ve filme yönetmen Wayne Wang tarafından çekilmiştir. Bir kitapseverseniz, bir film severseniz kaçırmayın. Yeni yılı edebiyatın tadına vararak karşılamanın en güzel yollarından biridir. “Duman,” yazarın değişmeyen mekanı Brooklyn’de, bir tütüncü dükkanı müdavimleri arasında geçer. Filmin afişinde ise “En değerli şeyler havadan bile hafiftir” ibaresi vardır. Dükkan sahibi Auggie Wren’in yazara anlattığı bir hikaye şeklinde konuya dahil olmuştur. 

Bir Noel Hikâyesi Okumak, Yeni Yılı Karşılamak

Kış Kitaplarını Düşünmek…

Yeni yılı kitaplarla karşılayın. Sevdiklerinize hediye almayı düşünüyorsanız bu yıl atkı bere eldiven üçlüsünden ya da yılbaşı gecesi lazım olur diyerek almayı düşündüğünüz pahalı parfümlerden vazgeçin. Bu yılbaşı sevdiklerinize vereceğiniz hediye kitap olsun.

Ölü Ozanlar Derneği’nin ünlü öğretmeni karşısındaki gence kitap okuyup okumadığını sorar. Ukala genç okumadığını, ihtiyaç da duymadığını söyler. Öğretmenin cevabı müthiştir; “Ama biz senin okumana ihtiyaç duyuyoruz.” Çevrenizde böyle ukala, böyle kendini beğenmiş cahiller ne kadar çok, biliyorsunuz bunu. 

Yılbaşına ait öyküleri Noel Baba veya Kibritçi Kız ile sınırlamayın, Auggie Wren’i keşfedin.

Kış Kitapları

Bu başlık altında bahsedilecek kitaplar ise aynı kış mevsimi gibi zorlu kitaplardır. Ya da insanın aklına ilk anda böyle eserler geliyor. Plaj havasından farklı, yaz kitapları denilen hafiflikten uzak, okkalı kitaplar sanki kışa daha çok yakışıyor. Örneğin bir klasik haline gelen Anna Seghers ve “Ölüler Genç Kalır” isimli roman Ocak ayı kitabınız olsun. İki dünya savaşı arası Almanya’yı anlatan bu romanı okurken hala dünyada ve ülkemizde aynı sorunlarla boğuştuğumuzu fark edeceksiniz. Anna Seghers şimdinin antin kuntin eden yazarlarının yanında inandıklarına sapasağlam sahip çıkmasıyla da fark yaratıyor.

Ya da Kül Olmuş Gölgeler isimli romanı seçin kış kitaplarınıza. Kamila Shamsie (Şemsi) size Japonya’dan başlayan, Hindistan’da geçen, İstanbul’a uğrayan, Pakistan ve New York’a yolunu düşüren bir hikaye anlatacak. Kitap tanıtımlarında “Geri planda bir ülkenin tarihi anlatılıyor” diyerek geçen kanıksanmış bir cümlenin nasıl içinin doldurulduğunu bu kitapta göreceksiniz. Kül Olmuş Gölgeler’de Nagazaki’den 11 Eylül’e bütün bir yakın tarih var.   

Belki Sizin Hayatınız Boşuna Değildir…

Kış kitapları listesine gene ABD’li bir yazar olan “Anne Tyler’ın Boşuna Bir Hayat” isimli romanını da ekliyoruz. Son dönemde yeniden yazılan Shakespeare Kitapları serisine Hırçın Kız temalı “Sirke Kız” romanı ile katılan Anne Tyler’in eski romanlarından biri Boşuna Bir Hayat. Türkçe ismi böyle ama orijinal adı “Özlem Lokantasında Bir Akşam Yemeği.” O üç çocuklu kadının hikayesini okuyun. Okuyun, asla pişman olmayacak ve tıpkı Auggie Wren’in öyküsünde olduğu gibi, gerçek edebiyatın tadını alacaksınız. Çok okuyan biriyseniz bile “iyi kitap” okumanın farkını bilirsiniz. Boşuna Bir Hayat da böyle bir eser. Yani güzel bir yılbaşı sofrasındasınızdır, iyi yemişsinizdir, ağzınızın tadı yerindedir ama tahinli kabak tatlısı sofraya gelince daha farklı sevinirsiniz. Sıkı okuyucuların iyi kitap okuyup bitirdiklerinde duyduğu haz böyle bir şeydir. 

Tüm kitapseverlere zevkli okumalar, sağlıkla geçecek güzel bir yıl, barış dolu bir dünya ve sofralarından eksik olmayacak tahinli kabak tatlıları dileriz. Kaymaklı ayva tatlısı da temennilerimiz içindedir. 

Sevil Varol

Written by

Gökçe Güneş

İçerik Editörü ve yazar, sosyolog, aşçı, anne, hayvansever.