Can dostlarımız ev hayvanlarımızı daha iyi sahiplenmek için köpek kimliği çıkartabilir, onu resmi olarak da koruma altına alabilirsiniz. Bahsedilen konu aynı zamanda  26.02.2018 tarihini taşıyan Resmi gazete yayınlanan Sahipli Hayvanların Kimliklendirilmesi Yönetmeliğiyle düzenleme alına alınmıştır ve gelincik, kedi ve köpek kimliği çıkartılması üzerinedir. Yönetmelik sahipleri tarafından evde, işyerinde veya arazide bakılan ve korunan tüm hayvanları kapsar fakat kümes hayvanları konu dışında bırakılmıştır. Küçük bir kitapçık şeklindeki kimliğin yanı sıra, çip uygulanarak minik dostlarımızın dünyadaki varlığı tescillenmiştir. 

Uygulama mikroçip ve okuyucudan oluşan kimliklendirme araçları ile sürmektedir. Bu araçlardan olan mikroçip, üzerinde 15 karakterli bir kod numarası bulunan ve deri altına yerleştirilen elektronik bir parçadır. Okuyucu ise bu çipi okuyan tarayıcıdır. Uzaktan tutulur ve mikroçipteki bilgileri görüntüler. Kısacası kimliklendirme işlemi söz konusu evcil hayvanların deri altına yerleştirilen kodlu çiplerle yapılmaktadır. Böylece kaybolan hayvanların sahiplerinin bulunması kolaylaşmakta ayrıca bu hayvanların sağlık kontrolleri takip edilebilmektedir.

Çip Nasıl Takılıyor?

Deri altına takılan evcil hayvan çiplerini veteriner hekimler veya veteriner hekim gözetiminde veteriner sağlık teknisyenleri takıyor. Yani evcil hayvan sahipleri kedi ve köpek kimliği çıkartmak için veterinerlere gidecek. Mikroçipin takılmasından sonraki 15 gün içinde hayvanlar veri tabanına kaydedilmek zorundalar. Bu iş veteriner hekimlere ait. Veri tabanı bilgileri ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından korunuyor. Kimliklendirme masrafları evcil hayvan sahiplerine ait, ancak ücret Bakanlık tarafından belirleniyor. 

Çip Takılmazsa Ceza Uygulaması Var

Evcil hayvanlarını mikroçip ile kimliklendirmeyen hayvan sahipleri için uygulanacak ceza yönetmeliğin yayınlandığı yıl için 500 lira olarak belirlenmişti. Bu uygulama için çok sayıda kişi veterinerlerine giderek, gereken işlemlerin tamamlanmasını sağladı. Herhangi bir durumda köpeğin kaybolması ya da saldırı durumuna karışması gibi problemler için de çip takılması gerekiyor. 

Uygulamanın başlama zamanı ise köpeklerde 1 Ocak 2021, kedi ve gelinciklerde 1 Ocak 2022 olarak belirtiliyor. Bu tarihlerden itibaren en geç bir yıl içinde evcil hayvan sahipleri kimliklendirme işini tamamlayacaklar. Pet kimlik denilen ve bir çeşit pasaport olan bu çip kedi veya köpek kimliği olarak geçiyor ve hayvan sahibi gerekli olduğunda ibraz etmekle yükümlü tutuluyor. 

Sağlık Durumları Çipte Gözükecek

Evcil dostlarımızın sağlık bilgileri de mikroçipin ihtiva ettiği bilgiler içinde yer alıyor. Hemen akla gelen kuduz aşısı başta olmak üzere yapılan tüm tedaviler hayvanın pasaportuna işlenecek. (Kedi ve köpek türü evcil hayvanlarda kuduz aşısı hayvan en az 12 haftalıkken yapılıyor.) Kedi ve köpek kimliği hakkında hayvan sahiplerinin bilmesi gereken diğer hususları şöyle sıralayabiliriz;

Mikroçipler boynun sol kulağa yakın kısmına, deri altına yerleştiriliyor. 

Sokak hayvanları sahiplenildiğinde aynı uygulamalar geçerli olacak.

Kayıt altına alınmış hayvanların kaybolması durumunda sahibi en geç iki ay içinde durumu il müdürlüklerine bildirecek. Terk edilmiş hayvanları bulanların ve sahiplenmek isteyenlerin de durumu ilgili kuruma bildirmeleri gerekiyor. 

Pet hayvan satışı yapılan işletmeler için de güncel kayıt tutma sorumluluğu getirildi. Bu kayıtlarda hayvanların mikroçip numaraları, doğum veya ölüm tarihleri, ırk ve renk özellikleri en az beş yıl süre ile korunacak. 

Kedi veya köpek kimliği çıkartmak isteyen hayvan sahiplerinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Kayıt altına alınmış ev hayvanlarının sahipleri tarafından terk edilmemesi bu uygulamanın amaçlarından birini oluşturuyor. Sahipli köpekler için kimlik uygulaması özellikle yazlık bölgelerde çok yaşanan tatil bitince sadık dostu sokağa bırakma durumlarını da azaltabilir.