Kategori içerikleri kullanıcıların alışveriş deneyimi ya da araştırmalarını detaylandırmaları açısından son derece önemli ve yönlendiricidir.

Herhangi bir e-ticaret sitesinde aradığımız şeyi kolayca bulmamızı sağlayan kategoriler, ana ve alt kategori içerikleri olarak doldurulduğunda SEO açısından avantajlı duruma geçeriz.

Kurumsal ve sıradan web sitelerinin temel amacı, arama motoru optimizasyonu konusunda içeriklerle öne çıkmaktır. Ancak son yıllarda içeriklerin kullanılma şeklini incelediğimizde, okuyucunun işine yarayacak olan kategori içeriklerinin öne çıktığını görüyoruz. Yani okuyucu “elektronik ev aletleri” aradığı zaman, göz gezdirme şeklinde de olsa bu içeriği okuyor. Dolayısıyla işe yaramaz bir anahtar kelime yığını oluşturmanız sitenizin güvenilirliğini ciddi ölçüde azaltıyor.

Kategori İçerikleri “İşe Yarar” Olmalı

Bir kullanıcı kozmetik ürün alışverişi yaparken karşılaştığı onlarca seçenek arasından birini seçmek için içerik desteğine ihtiyaç duyar. En azından ürün bilgisi, kullanıcı yorumları ve içerik incelemesini yapma gereksinimi vardır. Hangi ürünün fiyatı daha uygun? Hangisi cilt tipine göre en iyi sonucu verir? Ya da hangisinde memnun edici sonuçlar alınmış? Satın alma kararını etkileyen bu ve daha fazla detay, kategori içerikleri kısmında yer almıyorsa kullanıcı da tatmin olmaz.

Basit bir genelleme yapmak gerekirse:

  • Ürünle ilgili yerli ve yabancı güvenilir kaynak taraması yapılır
  • Dermatolojik testler ve sonuçlar incelenir
  • Gerçek kullanıcı deneyimi sonuçları incelenir

Ve nihayetinde içeriğimiz için oluşturacağımız kanıtlı ve sağlam kaynaklar birleştirilerek, okuyucuyu tatmin edecek bir içerik hazırlanır. Böylece okuyucu hem aradığı bilgilere kolayca ulaşır hem de SEO amacımız mükemmel biçimde yerine gelir.

Kategori İçeriklerinde Anahtar Kelime Kullanımı Nasıl Olmalı?

Tabi ki dermatoloji sitesi sadece bir örnek. Diğer sektörlerde de analiz sonucu içeriğin oluşturulma şekli belirlenerek hem web yayıncısının hem de ziyaretçinin memnun kalacağı bir internet sitesi oluşturulmuş olur.

Kategori içerikleri SEO için anahtar kelime ve eş anlamı kelime odaklı olmakla birlikte, semantik kelimelere de değinilecek sonuçların alınması gereken bir biçimde hazırlanmalıdır.

Makale SEO

Anahtar kelimemiz, kategori ve alt kategorilerle ilgili olabileceği gibi ürün/hizmet bazlı da olabilir. Bu hiyerarşik sistemin mükemmel biçimde planlanması gerekir. “İzmir Avukat” kategorisinde “İzmir Ceza Avukatları” ya da “İzmir Boşanma Avukatları” alt kategorilerini ekleyerek içeriği inşa edebiliriz. Buna İzmir’deki boşanma avukatları, İzmir aile hukuku avukatları gibi anahtar kelime ve türevleri eklenerek içeriğin anlamını bozmadan niteliğini arttırabiliriz.

Bir diğer konu da içerik akışımızın belirlenmesidir. İçeriğimizde maddelemeler, okumayı kolaylaştırıcı site içi ya da dış linkler işimizi daha kolay hale getirebilir.

Kategori İçerikleri Hangi Tarz Olmalı?

Mekanik bir içerikten kullanıcılar tatmin edici bir sonuç almayacaktır. Eğer teknik bilgi gerektiren ürün ve hizmetler varsa, bu konuda dahi genel kullanım alanları, ihtiyaç duyulan ek hizmet ve ürünler içerikte yoksa bu kategori içerikleri yetersiz olacaktır.

Blog/bilgi şeklinde derlenen kategori yazılarını tavsiye ediyoruz. Böylece ürün ve hizmeti alacak olanın bir insan olduğunu göz önünde bulundurarak, anlaşılacak ve temel bilgilerin öğrenilmesini sağlayacak şekilde oluşturulması gerekiyor.

Özetlemek gerekirse kategori içerikleri kavramı, sadece SEO odaklı düşünülmemeli, okuyucunu da bilgisel açıdan tatmin edecek biçimde olmalıdır.

Written by

Gökçe Güneş

İçerik Editörü ve yazar, sosyolog, aşçı, anne, hayvansever.