Kategori Açıklaması

Kategori açıklaması, herhangi bir sitenin kategorilerinden bir tanesine tıkladığınız zaman karşınıza çıkan sayfadır. Bu sayfanın içerisinde kategorinin alt sayfaları ya da ürünler bulunur.

Kategori açıklamaları ise, kategoride bulunan ürünler hakkında bilgi verir. Bunun dışında kategori hakkında detaylar da bulunabilir. Örnek vermek gerekirse, bir alışveriş sitesindeki kategoriler içerisinde bayan ayakkabı kategorisini seçtiniz. Tıkladığınızda karşınıza bayan ayakkabıları hakkında genel bir yazı çıkar. Bu yazıya kısaca kategori açıklaması denilmektedir.

Eğer kategori açıklamasının yazılmasında özel bir istek yoksa belirtilen şu konulardan bahsedilmektedir:

 • Kadın ayakkabıları hakkında makaleye genel bir giriş.
 • Kadın ayakkabıları hakkında tercih seçenekleri.
 • Kadın ayakkabılarının seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar.
 • Kadın ayakkabıları hakkında tavsiyeler ve öneriler.
 • Bayanlar arasında en çok tercih edilen ayakkabı türleri.

Kategori Yazısı Nasıl Yazılır?

Anahtar kelimelerle yükselebilmek için, yapılan çalışmalardan birisi SEO çalışmalarıdır. Yapılan bu çalışmalar ne kadar doğal ve özgün olursa, site açısından o kadar yararlı olacaktır. Burada doğal ve özgün kavramlarını biraz açmamız gerekiyor.

 • Özgünlük: Kategori yazılarında özgünlük son derece önemlidir. Bu yazıyı mutlaka site sahibinin kontrolünde yazdırmak gereklidir. Sitenizi ve sitenizin içerisindeki ürünleri en iyi siz tanırsınız. Bununla beraber yazılan yazıların mutlaka özgün olması gerekmektedir.
 • Doğallık: Yazıların mutlaka doğal olması gerekmektedir. Çok kasvetli ve sert hatlı olan resmi bir yazı kullanıcıları rahatsız edebilir.

Etkili Kategori Yazısı

Peki, etkili bir kategori açıklaması nasıl yazılmalıdır? Kategori yazıları aslında bir çeşit ürün tanıtımı yazılardır. Yan, eğer bir sitede kategori yazısını okuyorsanız, bilin ki aslında sitede satılan ürünler hakkında bir şeyler okuyorsunuz.

Bir ürünü, markayı tanıtmak ve açıklamak için içeriğe oldukça önem vermeniz gerekmektedir. İçeriğin son derece doyurucu olması, kullanıcılarınızdan yani hedef kitlenizden, geri dönüş alma oranınızı arttıracaktır. Kategori yazısını etkili bir şekilde hazırlamak uzun vadede başarıyı da beraberinde getirecektir.

 • Konunuza uygun bir başlık kullanmalısınız. Kategori yazılarında başlık bulunmaktadır. Aynı zamanda içeriğinizde ara başlıklar kullanmanız, okuyucuların yazıyı okurken sıkılmasını da önleyecektir.
 • İçeriğin doyurucu olması gerekmektedir. Doyurucudan kasıt, az kelimeyle, sıkmadan, anlatacağınızı dolandırmadan net ve öz bir şekilde okuyuculara istediklerini vermek.
 • SEO uyumlu yazmanız gerekmektedir. Kategori yazıları internette kullanılmaktadır. Bu sebeple mutlaka SEO kriterlerine uygun olarak hazırlanması gerekmektedir. Burada kullanıcı da önemli ancak, kullanıcı kadar da Google’da önemlidir.
 • Sözcük ve kelime vurgusunun olması gerekmektedir. Kategori açıklaması içerisinde kelimelerin ve sözcüklerin vurgulanması gerekmektedir. Özellikle önemli gördüğünüz yerleri ya da dikkatin yoğunlaşmasını istediğiniz yeri bold veya da altı çizili olarak verebilirsiniz.

Kategori Yazısının İçeriği

Kategori yazısının mutlaka SEO uyumlu olarak yazılması gerektiğini daha önce belirtmiştik. Bilindiği gibi SEO uyumlu içerik ve makale yazmanın aslında birçok kuralı bulunuyor. Yazınızı bu kurallara uyarak hazırlarsanız, arama motorlarında üst sıralarda görünme şansınızı arttırırsınız. Arama motorunda üst sırda görünmenin okuyucuya da faydaları bulunmaktadır.

Anahtar kelimeler mutlaka makalenin içeriğinde kullanılması gerekmektedir. Kalın olarak verirseniz, okuyucu aradığını çok uğraşmadan bulabilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi içerikler mutlaka özgün olmalıdır. Kaliteli bir kategori yazısının en temel özelliği özgün olmasıdır. Çeşitli sitelerden alınarak hazırlanan (kelimeleri değiştirilerek) kategori yazılarının özgünlük açısından bir takım problemleri olabilir.

Özgün içerik, kişisinin kendi görüşlerini ve araştırma sonuçlarını yazdığı yazılardır. İçeriklerin özgün olmadığı bir sitede kullanıcılar pek fazla vakit geçirmezler. 

SEO içerikli bir yazının bulunduğu sayfa, kullanıcılar tarafından daha fazla ziyaretçi akınına uğrayacaktır. Aynı zamanda kullanıcıların sayfada geçirdiği süre de buna bağlı olarak uzayacaktır.

Kategori yazınızda okuyucunun tatmin olacağı bilgiler yer almalı, laf kalabalığı yapılarak içeriklerin kalitesi düşürülmemelidir.

WhatsApp chat