Pek çok web yayıncısı içerik yazarı kadrosunu kalıcı ya da freelance olarak doldurmaya başladı. Peki içerik yazarı seçimini doğru yapıyor musunuz?

İnternetin birçok küçük işletmeyi dünya markasına getirdiği başarı hikayelerine artık çok sık rastlıyoruz. Birçok kişi sınırlı sermayesiyle içerik yazarı ile çalışarak, gayriresmi şekilde ortaya çıkan markalarını resmi ve tanınmış hale getirebiliyor. Sosyal medya reklamları sayesinde kolaylaşan internet reklamları aslında doğru metinlerin gücüyle gelişiyor. 

İçerik Yazarı Nedir?

Bir web yayını ile internet dünyasına adım atan web yayıncısı, içeriklerle ne yaptığını anlatmaya çalışır. Hizmet verilen konu ne olursa olsun, doğru şekilde ifade edilmesi, hedef kitleye yakın dilden anlatılması son derece önemlidir. Bu işi yapan kişilere içerik yazarı diyoruz. Ama internetten web sitesi içeriği ya da tanıtım içeriği gibi birçok farklı içerik ihtiyacının karşılanması için arama yaptığımızda karşımıza çıkan sonuç oldukça ilginç oluyor.  

İçerik yazarı ararken karşımıza aşağıdaki gruplardaki kişiler ve oluşumların çıktığını görüyoruz. 

  • Hobi olarak içerik ya da makale yazarlığı yapanlar
  • Ek iş olarak içerik yazarlığı yapanlar
  • Harçlık çıkarmak için metin özgünleştiren öğrenciler
  • Reklam sektöründe çalışan ve “içerik üretmek çok kolay ya” düşüncesiyle içerik yazanlar
  • İletişim eğitimi alan ve bu sektörle içli dışı olan içerik yazarları
  • Gerçekten bu şekilde geçimini sağlayan içerik yazarları

Yani son iki kısımdakiler hariç çoğu kişi, bu işi internetteki arama motorlarını kullanarak, metin özgünleştirme şeklinde yapıyor. Peki web sitesi içeriği bu özgünleştirmelerden mi ibarettir? Cevabımız hayır. Çünkü web içeriklerinde uzun dönemde ilk sayfalarda çıkmanın belirleyicisi, doğru bilgilerin yer almasıdır. Google da zaten her geçen gün algoritmalarını en doğru sonuca ulaşmak için düzenliyor. 

İçerik Yazarı İçin Özgünleştirme Ne Kadar Doğru?

Re-write içerikler yazan içerik yazarı olduğunu ifade edenler, genelde sıralamalarda geçici olarak üst sırada çıkan siteleri destekler. Bir süre sonra bu siteler, ciddi bir gerilemeyle Google tarafından önemsenmez hale gelir. Kullanıcı deneyimini üst düzeyde yaşatmak isteyen Google, kullanıcıya aradığının tam karşılığını vermek için çalışır. 

Bu da internetten bulunan ve çoğu zaman doğru olduğundan emin olunmayan kulaktan dolma bilgilerle elde edilmemektedir. Bu yüzden içerik yazarı seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada, bu işi yapan kişinin bilgi birikimi, deneyimi ve uzmanlık alanı gelir. Bir spor eğitmeninin moleküler tıp hakkında içerik yazması ne kadar doğru olacaktır? Buna siz karar verebilirsiniz. 

Öte yandan bazı temel konularda herkes içerik üretebilir. Ancak bunların bir yerlerden bakılarak yazılması yerine, kişinin ilgi alanı ve eğitiminin olduğu konularda içerik üretmesi doğru olacaktır. Teknik konularda bilgi sahibi olmayan bir yazar, hedef kitlenizi yanlış bilgilendirmenize neden olabilir. 

Herkes Her Şeyi Yazamaz!

Evet, herkes içerik yazabilir ve bu şekilde komik rakamlarla gelir elde edebilir. Ama içerik yazarı olanların ciddi bir genel kültür birikiminin olduğu ve sürekli okuma-yazma hususunda aktif olduğu bilinen bir gerçektir. Hani “hiç okuyanla okumayan bir olur mu” sözü vardır ya, bu tam da içerik yazarları için söylenebilir. Ansiklopediler, kaynak kitaplar ve bilimsel makaleleri baz alarak içerik üreticisi ile internetteki web sitelerinden re-write yapan kişi kesinlikle aynı işi yapmaz. Sektördeki fiyatların yerlerde sürünmesi ve iş tesliminin 2 saat içinde mümkün olması içerik yazarlığından farklı bir olaydır. 

İşin özeti, doğru bir web sitesi içeriği, sizi uzun vadede güvenilir bir marka haline getirmeye yardımcı olur. Ancak sağdan soldan alınan bilgilerle üretilen içerikler kısa süreliğine öne çıkmanızı sağlasa da sonuç olarak işinize yaramayacak spam içerikler olacaktır. 

Written by

Gökçe Güneş

İçerik Editörü ve yazar, sosyolog, aşçı, anne, hayvansever.