SEO stratejisinin en önemli parçalarından biri şüphesi ki, içerik SEO konusudur. İçerik olmadan, arama motoru içerisinde sitenizin sıralamasını gerçekleştiremezsiniz. Bu sebeple her zaman kaliteli bir içerik yazmak, sizler için son derece önemli olmalıdır.

İçerik SEO Nedir?

Sizlere bu konuda bilgi vermeden önce, içerik SEO hakkında bazı önemli noktalara değinmek çok daha doğru olacaktır. İçerik SEO, bir web sitesindeki içeriğin yapılandırılması ve yazılması dâhil, her şeyi içerebilmektedir. Web sitenizi daha iyi bir şekilde sıralamak için kaliteli içerikler üretmelisiniz. Bunun için de karşınıza üç önemli nokta çıkmaktadır. Bunlar metin yazarlığı, site yapısı ve kelime stratejisidir.

Peki, içerik SEO neden bu kadar önemlidir? Google gibi bazı web site aramaları sitenizi okuyabilir. Bu da sitenizdeki kelimelerin sonuç sayfasında çıkıp çıkmayacağı noktası açısından son derece önemlidir. Tabi ki, web siteniz iyi bir şekilde tasarlanması gerekmektedir. Bununla beraber Google’da sitenizin sıralanmasına yardımcı olacak bütün konuların ele alınması gerekmektedir.

Şunu belirtmemizde fayda var: Kaliteli bir içerik üretmediyseniz, siteniz maalesef arama motorlarında sıralamaya giremeyecektir.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Bütün bu noktaları belirginleştirdikten sonra anahtar kelime araştırmasının ne olduğu açıklamamız gerekiyor. Anahtar kelime araştırması, temel anlamda sıralamak istediğiniz anahtar kelime listesini oluşturmak için atmış olduğunuz adımlar olarak tanımlayabilirsiniz. Yazacağınız her makale mutlaka SEO içerik stratejisi anahtar kelime araştırmasıyla başlaması gerekmektedir. Eğer, trafik oluşturmak istiyorsanız, kitlenizin ne istediğini bilmeniz gerekiyor. Yapılacak olan anahtar kelime araştırması, sıralamayı ve şartları keşfetmenize yardımcı olacaktır. Peki, anahtar kelime araştırmasının adımları nedir? Anahtar kelime araştırması üç adımdan oluşmaktadır. 

  • İlk olarak işin misyonunu yazın.
  • Daha sonra bulunmasını istediğiniz, aklınıza gelebilecek, bütün anahtar kelimelerin listesini yapın.
  • Son aşama olarak da bütün anahtar kelimeler için açılış sayfası oluşturun.

Eğer anahtar kelime araştırmasını doğru bir şekilde yaparsanız, kullanıcıların kullanmış olduğu terimleri ve bununla beraber sayfanızda olması gereken şartları net bir şekilde görebilirsiniz. 

Anahtar Kelime Araştırmasında İçerik SEO Önemli Midir?

Uygun anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizin hangi terimleri kullanacağı noktasında size netlik kazandıracaktır. Bu konu son derece önemlidir. Kullanıcılarınızın kullanmadığı kelimeler için içerik oluşturmak pek de doğru bir davranış sayılmayacaktır. Doğru kelimeleri kullanmaktan ziyade, doğru anahtar kelime araştırması yapmak, son derece önemli bir noktadır.

Anahtar Kelime Araştırmasında Kullanılan Terimler Nelerdir?

Anahtar kelime araştırması sırasında karşınıza çıkabilecek bazı terimlerin ve bu terimlerin açıklamasını sizler için derledik:

Anahtar Kelimeler: Bu iş içerisinde anahtar kelime kelimesini kullanmaya son derece alışığız. Fakat anahtar kelime demek, sadece tek bir anahtar kelimeyi işaret etmemektedir. Birden fazla kelime içeren anahtar kelimeleriniz olabilir.

Uzun kuyruk anahtar kelimeleri: Uzun bir anahtar terimi için sıralama yapmak, sizleri zorlayabilir. Daha uzun anahtar kelimeler için, hemen hemen her zaman uzun kuyruk anahtar kelimeleri kullanılır. Uzun kuyruk anahtar kelimeler, normalden daha spesifiktir.

Kaç tane Anahtar Kelime Kullanılması Gerekmektedir?

Sizlere, net bir anahtar kelime sayısı vermek zor olur. Kullanabileceğiniz kadar anahtar kelime kullanabilirsiniz. Tahmin edeceğiniz gibi 1000 tane anahtar kelime de bir içerik için çok fazla olabilir. Çok büyük bir işletmenin sahibi olmuş olsanız bile, en fazla birkaç yüz anahtar kelime kullanmalısınız. Kullanacağınız bu anahtar kelimeleriniz için sayfalar oluşturmanıza gerek yok. Bulduğunuz anahtar kelimeler arasında sıralama yapmanız gerekiyor. Yani bulduğunuz anahtar kelimeler arasında hangileri daha önemli? Önceliklerinizi belirleyin. Bu sayede içeriklerinizin doğru bir şekilde oluştuğunu göreceksiniz.

Anahtar kelimelerin sınıflandırılması son derece önemlidir. Bazı anahtar kelimeler, kullanıcılar arasında çok fazla yaygın olduğu için rekabetçi olarak bilinmektedir. Bu grup dışında kalan anahtar kelimelerde uzun kuyruklu olarak bilinmektedir. En üst düzey yani kritik olan anahtar kelimelerinizi seçin. Kritikten kasıt, web sayfanız için trafik oluşturabilecek anahtar kelimeler. Kullanacağınız uzun kuyruklu anahtar kelimeleriniz sitenizin kuyruğundan daha fazla olmaması gerekmektedir. 

Anahtar Kelime Stratejisi

Şirketiniz ve web sitenizin yanında, anahtar kelime stratejiniz değişmelidir. Sizinle beraber büyümeli ve gelişmeye devam etmelidir. Eğer bu bahsettiğimiz noktalar gerçekleşmiyorsa, bir yerlerde hata yapıyorsunuzdur.

Şirketinizde meydana gelen değişikliklerin üstesinden gelmelisiniz. Çevrimiçi mağazanız eğer yeni ürünler satıyorsa, listenizdeki anahtar kelimelerin sayısını arttırmakla işe başlayabilirsiniz. Eğer, yeni pazar hedefliyorsanız, anahtar kelimeleriniz de bu pazara göre olması gerekmektedir.

Bunların dışında birkaç tane de anahtar kelime stratejisi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi, uzun kuyruk anahtar kelimeler için hemen bir sıralama yapmak. Yapılan bu sıralama dışında genel anahtar kelimeleri hedeflemektir. Daha sonra uzun kuyruk anahtar kelimelerinizi belirleyebilirsiniz. 

Sitenin Yapısı

Şu ana kadar, içerik SEO’nun ilk önemli yönünden bahsettik. Diğer bir önemli yönü sitenin yapısıdır. Sitenin yapısı neden önemlidir? Site yapısının önemli olması noktasında iki adet önemli madde bulunmaktadır. 

  • Google’nin sitenizi anlaması: Sitenizin yapılandırılma şekli, Google’nın en önemli yazının nerede bulacağına dair önemli ipuçları verebilmektedir. Sitenizin yapısı, arama motorunun sitenizin ne üzerine olduğunu ve sitenizin amaca uygun içeriklere sahip olup olmadığını belirler. Bu sebeple sitenizin iyi bir şekilde yapılandırılmış olması, her zaman daha yüksek bir sıralamanın olmasına yardımcı olacaktır.

Böyle bir yapı oluşturulunca, siz de diğer sayfaların sıralanmasına yardımcı olmak için, bağlantı çekebilen mevcut içerikleri kullanabilirsiniz. 

  • Kendi içeriğinizle rekabet etmek: Web sitenizin içerisinde pek çok makaleniz olacak. Örneğin, SEO üzerine bir yazı hazırlıyoruz. SEO üzerine 8 tane makale yazmış olsaydık, Google bu makalelerin hangisinin daha önemli olduğu bilemezdi. Bu durumu site yapımızla açıklamamış olsaydık eğer, Google yazılan bu makaleleri arasında Google’nin en üst noktasında sadece kendi makalemizle rekabet içerisine girecektik. 
Sitenin İdeal Yapısı Nasıl Olmalıdır?

Bir siteyi ideal bir şekilde yapılandırmak istiyorsanız, sitenizi piramit şeklinde yapılandırmalısınız. Piramidin en tepesinde ana sayfa, kategori sayfaları gibi bağlantılar bulunmaktadır. Bu sayfalar diğer sayfalarla bağlantı sağlamaktadır. 

Etkili bir şekilde içerik SEO stratejisinde, site yapı şekliyle, kelime stratejisiniz bir arada çalışmaktadır. Uygun anahtar kelime stratejisinde uzun kuyruklu arama terimleriyle alakalı düşünceleriniz olur. 

Yaygın anahtar kelimelerine odaklanan web sayfaları, piramidinizde yüksek bir şekilde görüleceği gibi, uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizle optimize edilen sayfalar site yapınızın en alt kısmında görülecektir. Piramidin altında bulunan uzun kuyruk sayfaları, piramidin üst kısmında bulunan sayfalarınızla doğru bir şekilde bağlanmaktadır. 

Site Yapınızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Eğer, içerik SEO konusunda ciddiyseniz, zaten kısa süre içerisinde canlı web siteye sahip olacaksınız.  Sitenizin yapısını, piramit şeklinde kurmanız zaman alabilir. Bu durumda, içerik SEO’nuzu geliştirebilmek için bazı şeyler yapabilirsiniz.

En çok beğendiğiniz makaleler, web sitenizin misyonuna uygun olacak yazılardır. Bu köşe taşlarından bir tanesidir. Çabalarınızı köşe taşlarına göre odaklamanız gerekmektedir. Makaleleriniz arasında önem sırası yapamıyorsanız, şimdiden bu noktayı düşünmeye başlayabilirsiniz. 

Kuyruk makalelerinizi, köşe taşlarıyla bağlantılı bir şekilde yaptığınıza emin olmalısınız. Bu şekilde Google, en üst sırada yer alacak makaleleri bilebilir. 

Etiketleri kullanmaya çalışın. Siteniz etiketlerden faydalanacaktır. Etiketler, bu doğrultuda sizlere daha fazla yapı kazandıracaktır. Google ‘de bu noktada sizi daha iyi anlayacaktır. Ancak, çok fazla etiket kullanmamaya özen göstermelisiniz. 

Yazımıza son verirken web yayınlarının amacını unutmamanızı, yani kullanıcıların gerçekten işine yarayacak içerikler üretmeniz gerektiğini ve bunları içerik SEO ya da anahtar kelimeler kullanarak geliştirmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamanızı tavsiye ederiz.

Written by

Gökçe Güneş

İçerik Editörü ve yazar, sosyolog, aşçı, anne, hayvansever.