Editörlük Hizmetleri

Web siteniz için editörlük hizmetleri konusunda da yardımcı olan ekibimiz, düzenli olarak içerik oluşturma, optimize edilmiş görsellerle içeriği destekleme hizmeti de vermektedir.

Ayrıca metinlerinizin imla ve dilbilgisi kurallarına uygun olup olmadığının da denetlenmesi konusunda yazılımsal desteğimiz ve redakte hizmetimiz ile kaliteli web yayınlarına sahip olmanızı sağlıyoruz.

Editörlük denilince akıllara pek çok şey gelebilir. Bu hizmet türünün aslında çok geniş bir açılımı bulunmaktadır. Editör hizmetlerini açıklamadan önce, editörün tanımı yapmak daha doğru olacaktır.

Editör Nedir?

Herhangi bir konu ile ilgili, getirilen içeriği düzeltilmesi, incelenmesi ve okuyucuya okunacak halde sunulmasını sağlayan kişilere editör denilmektedir. Editörlük yapan kişiler gündemi yakından takip etmelidir. Aynı zamanda uygun bir yazım dili kullanmalıdır.

Editörlük son dönemin en popüler mesleklerinden biridir. Özellikle imlâ kurallarına dikkat ederek yazı yazan herkesin yapabileceği bir meslektir. Editör olarak çalışmaya karar veren kişilerin iş alanı oldukça geniştir. Özellikle internet, basın ve medya sektörü içerisinde kendinizi geliştirebilir, tecrübe kazanarak daha iyi yerlere gelebilirsiniz. Ancak editör olmadan önce, bazı vasıflara sahip olmanız beklenmektedir. Editörlük alanında çalışmak için genellikle bu alanda tecrübeli olmak gereklidir.

Alanda iyi olan kişilere öncelik verilir. Bunun sebebi, üniversitede editörlük diye bir bölümün bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Gazetecilik ve Türk Dili ve Edebiyatı gibi bölümlerden mezun olma şartı aranmaktadır. Bu bölümlerin olmasının sebebi ise, “Gazetecilik” ve “Edebiyat” bölümünün yazı ağırlıklı eğitim vermesinden kaynaklanmaktadır.

Editörlük için iş ilanı veren firmalar, çalışanlarından genellikle araştırmacı olmaları, genel kültürü yüksek ve özellikle günlük konuşma diline hâkim olabilmesi istemektedir. Aynı zamanda gündemi de yakından takip etmesi de beklenmektedir.

Metin editörü olmak için neler yapılmalıdır?

İlk olarak kendinize bir konu belirlemeniz gerekmektedir. Bu konu hakkında internet üzerinden detaylı bir araştırma yapın. Topladığınız bilgileri giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olan bir kompozisyon haline getirin.

Yazdığınız kompozisyonun anahtar kelimesini belirlemelisiniz. Editörlük Hizmetleri isimli bir metnin anahtar kelimesi bu olacaksa, metin içinde %2 oranında geçmelidir. Başlıklar da buna dahildir ve bu uygulama arama sonuçlarında öne çıkmanızı sağlar. Tabi doğru yaparsanız!

Editörlük Çeşitleri Nelerdir?

Editörlük alanı oldukça çeşitlidir. İşte editörlük işinin çeşitlerinden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

İçerik Editörü: Daha önceden belirlenen bir konuyla ilgili belirli kriterler dikkate alınarak hazırlanan makalelere içerik denilmektedir. Bu makaleleri okuyucuya hazırlayan kişilere ise içerik editörü denilmektedir. İçerik editörünün diğer bir adı da metin editörlüğüdür. Bu kişilerin her şeyi bilmelerine gerek yoktur. Bu kişilerin özellikle hiçbir fikri olmayan konuları araştırıp, okuyup bunun özet halini çıkartabilmesi beklenmektedir. İçerik editörlerinde genellikle kültür ve genel bilgi pek aranmaz.

Bu kişilerde özelikle imlâ kuralları bilme, bilgisini karşı tarafa aktarabilme yeteneği ve yazım dinli iyi kullanabilme özellikleri aranmaktadır.

Web Sitesi İçerik Editörü: İçerik editörü, web sitesi içerik editörlüğünden farklıdır. Web sitesi içerik editörü denildiği zaman bunu haftada ortalama 3 günde bir yazı yazan kişiler olarak düşünebilirsiniz. Bunun diğer bir ismi ise blog yazarıdır. Metin editörleri ile blog yazarları arasında fark vardır. Örnek vermek gerekirse, blog yazarları daha kültürlü ve araştırmacı olmaları gerekmektedir. Kelime kalabalığı yapmazlar, okuyucuya sadece net bilgi sunmaları gerekmektedir. Bu nokta içerik editörleri için geçerli değildir. Bunların amacı Google üzerindeki algoritmaya ayak uydurmak olarak da belirtilebilir.

Blog yazarları blogları için her gün yazı yazmazlar. Yazan da olabilir ancak buradaki önemli nokta, her gün blog yazısı yazarak, kullanıcıların gelen mail kutusunu doldurmamaktır. Blog yazarlarını köşe yazısı yazanlar gibi de düşünebilirsiniz. Blog yazarları aralıklı yazdıkları yazılarla hem kullanıcılarına gerçek ve doğru olan bilgiler sunarlar hem de blog sayfalarından para kazanırlar.

Blog sayfası açmak dışarıdan bakıldığında kolay gibi gözükse de durum öyle değildir. Blog sayfası açmak herhangi bir alanda uzman olmayı gerektirmektedir. Çünkü blog sayfasında yazılan yazılar doğru ve gerçek bilgiler içermeli, kullanıcıları yanlış yönlendirmemelidir.

Haber Editörü: İnternetteki haber sitelerine haber hazırlayan kişilere haber editörü denilmektedir. Buradaki en temel nokta, hazırlanan içeriklerin habersel boyutu olması gerektiğidir. Haber sitelerine editörlük alanında hizmet veren kuruluşların belirlediği kriterler, haber editörleri için geçerlidir. Haber sitelerinin bazıları, ajanslara aylık belirli bir miktar vererek, sayılı haberlerini kopyalayabiliyor. Ajanslarla bir anlaşma yapmayan siteler ise de, ajansların hazırlamış olduğu haberleri değiştirerek, yeniden kendi haberlerini oluşturmaktadır. Bu işi yapan kişiler, haber editörleri olarak görev yapar. Mantıklı bir şekilde düşünüldüğünde arama kriterlerinden kopyalanan ve aynı içeriklere sahip olan haberler değil de, kaynaktan okuyarak, anlayarak ve benzersizlikle hazırlanan haberlerin daha başarılı olduğu görülebilir.

Haber editörleri kendi içerisinde çeşitli branşlara ayrılmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Dergi Editörlüğü
  • Kitap Editörlüğü
  • Diğer Basılı Medya Editörlüğü
  • Gazete Editörlüğü

İnternet Editörlüğü ve Yazılı Basın Editörlüğü Arasındaki Farklar

İlk olarak yazılı basın editörlüğünden bahsetmek gerekirse, kültürel farklıları iyi bir şekilde analiz edebilen, gündemdeki her şeyi görebilen, ince detayları yakalayabilen ve kültürlü olan kişilerdir. İnternet editörleri ise, bu durumun tam tersini oluşturmaktadır. İnternet editörleri için çok fazla kriter aranmaz. Hiçbir şeyi analiz etmesine, ince detayları yakalamasına gerek yoktur. İnternet editörleri sadece onlardan istenilen çeşitli konular hakkında akıcı dil kullanarak bilgileri, okuyuculara aktarmaları beklenmektedir. Oysa bu durum çok yanlıştır. Yapılan işin kalitesinin en yüksek olması gereken alanlardan biri internettir ve editörlük hizmetleri internet sitelerine erişim sağlayan milyonların beklentisini karşılayacak düzeyde olmalıdır.

İyi Bir Editör Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Editörlüğün günümüzün en temel mesleklerinden biri olduğunu belirtmiştik. Yayınevlerinde, gazetelerde, dergilerde ve internet sitelerinde çalışan editörlerin görevleri birbirinden farklı olabilir. Basın ve yayın alanında önemli bir role sahip olan editörler için aslında iki şekilde çalışma alanı bulunmaktadır. Genel olarak editörler yazarların yazdıkları yazıları inceleyerek dil bilgisi hatalarını tespit eder ve olay örgüsünü düzenler.

Editörler görevlerini bir yayınevine bağlı olarak sürdürebildiği gibi, yayınevlerine bağımlı kalmadan, bağımsız bir şekilde de sürdürebilmektedir. Sürekli yayın kuruluşunda çalışan editörler farklı görevlerde çalışabilir. Bu editörler örnek taslakları inceleyebilir ya da basıma gelen kitap tekliflerini analiz edebilir. Bunun dışında metin teliflerinin yazarlardan alınma ya da alınmaması konusunda karar veren olabilir.

Bunun dışında editörler çalıştıkları kurumlar için hazırladıkları bültenler için kitap önerisi hazırlayabilir, dergi diğerini oluşturacak bir önsöz oluşturabilir. Çalışma alanları son derece geniş olan editörlerin, bu belirtilen yerlerde çalışmaları için elbette bazı kriterler bulunmaktadır. Bunun için editörlerin ilk olarak bir uzmanlık alan belirlemesi gerekmektedir.

Üniversite mezunu olmalarının dışında, bu alan içerisinde sertifika veren kurumlardan yararlanmaları, editör adayları için avantaj olacaktır. Editörlük için tecrübe son derece önemlidir. Kitap ve gazete okumanın dışında, herhangi bir yayınevinde staj yapmak, editör olacak adaylara önemli bir deneyim kazandırmaktadır. Kariyerini editörlük üzerinden yapmak isteyen kişiler, editörlüğe en alt kademeden başlayacaklarının bilincinde olmalıdır. Özellikle basın ve yayın kuruluşlarında yayın asistanı ya da dizgi bölümünde asistan ya da stajyer olarak başlayan kişiler, aslında editörlük hakkında en temel bilgileri öğrenmektedir.

Son yıllarda editör adaylarının yabancı dile ağırlık vermeleri, işe girme ve kariyer noktasında oldukça önemli bir konu olmuştur. İyi bir editörün aynı zamanda sadece Türkiye değil, dünya yayınlarını takip etmesi, kendi gelişimi ve kariyeri için oldukça faydalı olacaktır. İngilizce dışında başka dilleri bilen editör adayları, çevirmenlikle editörlük hizmetleri alanına giriş yapabilir.

WhatsApp chat