Blog Yazısı

Web sitelerinde genelde WordPress tabanlı bloglarda kullanılan blog yazısı alışveriş sitelerinden magazin sitelerine kadar her türlü web yayınında popüler hale gelmiştir.

Kaliteli bir yazı oluşturmanın en temel kuralı başlıktır. Blog içeriği oluşturmak isteyenler için önerilen başlık, etkili ama uzun ya da kısa olmayan başlıktır. Yazının kurumsal firma ya da biraz daha aktüel bir sayfa için olduğu fark etmeden sıkıcı bir anlatım tarzından uzak bir şekilde yazılmalıdır.

Kurumsal Sayfalardaki Blog Yazıları

İşletmelerin ya da markaların mutlaka bir blog sayfası olmalıdır. Bu noktada akıllara en çok takılan nokta ise, blog yazılarının içeriğinin nasıl olması gerektiğidir. Blog sayfalarının en temel amacı, kişisel hesaplarda da olduğu gibi, kullanıcıların sayfaya tıklamasını sağlamaktır.

Kişisel blog sayfalarındaki en çok tercih edilen anlatım türü “ben” tarzıdır. Fakat ben anlatımı bazı noktalarda okuyucuları sıkabilir. Bu sebeple içeriklerin konuya uygun olacağı bir dille yazılmasını öneriyoruz. Bu yazının tıklanma oranını arttıracaktır. 3. kişi anlatımı blog yazılarına en uygun dildir. İçeriklerin sadece işle ilgili olması, blogun sadece SEO amacıyla kullanılmasına ve bu sebeple daha soğuk ve mesafeli bir dil kullanmanıza sebep olacaktır. Bu durumda blog sayfasının amacıyla uyuşmayacaktır.

Kurumsal firmaların akıllarında diğer sorulardan bir tanesi ise, “Sektördeki rakiplerin hesapları incelenmeli mi?” sorusudur. Hesapların, bakış açınızı ve sizi yönlendirmesine izin vereceğiniz kadarını takip etmeniz gerekiyor. Eğer rakibinizle ortak bir bakış açısında değilseniz, içerik dillerini kopyalamanıza gerek yok. Yeni bir bakış açısının dışında, rakibin kanalının kitlesinin iletişiminin doğru olup olmadığına ancak, istatistikleri inceleyerek emin olabilirsiniz.

Blog yazısı yazarken en önemli konu, iletişim dilidir. Kitlenize nasıl sesleneceğinize kadar vermeniz gerekiyor. Sunmuş olduğunuz ürünlerin, kullanıcıların yaş ve cinsiyet aralıkları hakkında bilgi sahibi olmanızı kolaylaştıracaktır. Bu da nasıl hitap edeceğiniz konusunda size yardımcı olacaktır. Kurumsal bir web sayfasının içeriği, tanırım niteliği taşımaktadır. Buradaki dil empatik ve samimiyetle çerçevelenmiştir. Sen dili bazı kitlelere itici gelirken, bazılarına daha inandırıcı ve samimi gelebilir.

Çapraz pazarlama tekniği: Kurumsal firmalar çapraz pazarlama tekniği kullanarak blog içeriklerini iyi bir şekilde yönlendirebilmektedirler. Bu teknik, sizin yerinize başka bir firmayı tercih etmeye karar veren müşterilerinizin, yine talebi doğrultusunda sizin portföyüne kazandırmaktır. Bunun için sunduğunuz içeriklerinizde hizmet ve ürünler için eleştirel olmalısınız. Bununla beraber okuyucunuzun güvenini kazanmaya çalışın.

Açık iletişimi yakalamanın aslında en doğru yolu, yorum kısmıdır. Kötü yorumları kesinlikle elemeyin. Bir firmanın şikâyeti çoksa, diğer firmalara göre daha fazla tercih edilmesinden kaynaklandığını unutmayın. Eğer, sunduğunuz herhangi bir hizmeti blogunuzda konu başlığı olarak vermek istiyorsanız, müşterinizin hizmete sahip olması konusunda aslında hiçbir önceliğinin bulunmadığını belirtebilirsiniz.

Yazınızın sonlarına doğru, kullanıcılarınızın sizi tercih etmesindeki avantajlardan bahsedebilirsiniz. Eğer konuya direkt avantajlardan, hizmetten ve kaliteden girerseniz aslında kendinizin reklamını yapmış olursunuz. Bu da kullanıcılarınızın gelebilecek sempatikliği en başta kaybetmiş olacağınız anlamına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse, aydınlatma satışı yapan bir firma olduğunuzu düşünün. Blog sayfanızda ise, kendinizin yapabileceği abajur örneklerinden bahsedebilir ve yazınızın sonuna doğru bir linkle kullanıcılarınızı sayfanızda alışverişe yönlendirebilirsiniz. Eğer blog yazısı ve yönetimini doğru bir şekilde yaparsanız sadece site trafiğine değil, aynı zamanda market alanında da kendinize katkı sağlayabileceksiniz.

Blog Yazısı Uzunluğu Ne Kadar Olmalıdır?

Yapılan araştırmalara göre, içeriğin popüler olmasını sağlayan ilk madde, yazının uzunluğu olarak belirlenmiştir. SEO odaklı bir yazıda yazının uzunluğu yeterli olsa da 1000 kelimelik bir yazı bu işin ciddiye alındığını gösterecektir. Tabi blog yazısı konusu ve benzersizliğine göre kelimelerin sayısı farklılık gösterebilir. Yoast bize en az 300 kelime yazın diyor!

Uzun tuttuğunuz içeriklerin okunmasını istiyorsanız, mutlaka maddelendirmeyi kullanmanız gerekmektedir. Alt başlıklar yardımıyla hazırladığınız içeriklerdeki kelime sayısını 10 paragrafa bölebilir ve seçiciliği sağlayabilirsiniz. Bu da kullanıcılarınızın sitede daha fazla zaman geçirmesini sağlayacaktır. Uzun tuttuğunuz içeriklerdeki diğer önemli nokta ise, Google’nın bu durumu bilgi verici bir konu olarak değerlendirmesidir. Bu sayede ön plana çıkabilme ihtimaliniz artacaktır. Buna bağlı olarak da 2000 kelimelik bir içerikte kullanılacak olan anahtar sayısı çok olacağı için, yine yükselme ihtimaliniz artacaktır.

Blog Nedir?

Çoğu kişi kavramsal olarak blog kelimesinin ne anlama geldiğini bilmemektedir. Bu sebeple blog yazısı yazmaya başlayıp, site kurmadan önce blogun ne anlama geldiğini bilmeniz daha doğru olacaktır. Blog, web-blog kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. İnternette yapılan gezilerde gezdiğiniz, bilgi topladığınız resimlerini incelediğiniz sayfalara blog denilebilir. Zaman içerisinde “web” hecesi düştüğü için bu sayfalar sadece blog olarak adlandırılmaktadır.

10 yıl içerisinde her şeyde olduğu gibi blog sayfaları da gelişme ve değişme göstermiştir. Blog kavramı sayesinde kullanıcılara teknik bilgi vermeden kendi sayfalarını oluşturma imkânı sunuldu. Bununla beraber üye kazanma ihtiyacıyla sayfa açan pek çok kullanıcı oldu.

İnsanları blog kullanmaya ya da blog açmaya yönlendiren pek çok sebep olabilir. Kişisel Blog hizmeti veren sayfaların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

Blog Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • İlk olarak blog kullanırken amacınızı belirlemelisiniz.
 • Okuyucularınızı tanımanız gerekmektedir.
 • Mutlaka gerçekçi olmalısınız.
 • Sitenizi sık sık güncellemeniz size fayda sağlayacaktır.
 • Blogunuzu küçük bir alana sıkıştırmayın. Halka tanıtın.
 • Diğer bloglara link verebilirsiniz.
 • Sevdiğiniz konularda yazı yazmak hem size iyi gelecektir. Aynı zamanda daha kaliteli içerikler üretebileceksiniz.
 • En önemli nokta sabırlı olun.

Başarılı Blog Yazısı Nasıl Yazılabilir?

Blog sitelerinin popülerliği her geçen gün artış göstermektedir. Yayınevleri, alışveriş dükkânları, firmalar müşterilerine ulaşmak için çeşitli alanlarda blog sayfaları açmaktadır. Blog yazısı sanılanın aksine öyle kolay yazılmaz. Emek isteyen bir süreçtir.

Konuların doğru seçilmesi gerekmektedir: İlgi alanınızın ve mümkünse bilginizin olduğu konularda yazı yazmanız daha sağlıklı sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

İlginç başlık kullanın: Yazmak istediğiniz konuyu belirlediniz. Konular hakkında çeşitli sayfalardan da araştırma yaptınız. Şimdi sıra en önemli noktaya geldi. O da başlık atmaktır. Örnek vermek gerekirse:

 • Blog yazısı yazımı (Başarılı bir başlık değil)
 • Başarılı bir blog yazısı yazmanın yolları (Doğru başlık ama ilgi çekici değil)
 • 7 önemli adımda blog yazısı yazma (Bu diğerlerine göre daha ilginç bir başlık seçimi)

Yazının başlığı 40 ila 70 karakter arasında olması gerekmektedir. Günümüzde sosyal medyadaki yazılar, kullanıcılarını etkileyebilecek başlıklar kullanmaktadır.

Başlık yeterli değil: Başlık önemli bir noktadır. Ancak başlık kadar diğer önemli nokta ise, ilk cümledir. Bir içeriğin ilk cümlesi, yazının nasıl ilerleyeceğini göstermektedir. İlk cümleleriniz ya da ilk paragrafınız, yazılarınızı okutacağı için, özet niteliğinde olsun. Yazınızın ilk paragrafında anahtar kelimenizi bir kere kullanırsanız, Google’da yazınızın üst sıralarda olmasına yardımcı olabilir.

Ana başlıklarınızı sıralayın: Klasik bir yazı hazırlamak istemiyorsanız, kullandığınız ana başlıklarınızı sıralamanız size yardımcı olacaktır. Başlıklarınızı H2 ve H1 gibi etiketlerle yazın ve mutlaka bir anahtar kelimeyi içerisinde geçirmeye çalışın.

Yazının uzunluğuna dikkat edin: Yazının uzun olması çok önemli değil. Kullanıcılarınız okurken yazınızdan sıkılmaması gerekiyor. Bu sebeple yazınızın sıkmayacak uzunlukta olması gerekiyor.

Görsel kullanımı: Yazı ve başlık son derece önemlidir. Ancak yazı için kullanılacak olan görseller de bu noktalar kadar önemli. Yazınız için mutlaka ana bir görselin olması gerekiyor. Görsellerinizi açarken kullanıcılarınızın telefonlardan da girebileceğini unutmayın. Bu sebeple görsellerinizin boyutunu düşürmeyi unutmayın. Görsellere açıklama girebilirsiniz.

WhatsApp chat