Basın Bülteni İçeriği

Gün içerisinde binlerce basın bülteni hazırlanıyor. Hazırlanan bu basın bültenlerinin birçoğu okunmadan çöpe atılıyor. Sanıldığı gibi bülten içeriği hazırlamak o kadar kolay bir işlem değil. Basın bültenini, editörlerin belirli filtrelerine takılmadan yayın aşamasına getirmek için bazı kurallar bulunmaktadır. 

Basın Bülteni Nedir?

Diğer yazı türlerindeki gibi, kendi içerisinde bir disipline sahip olan, belirtmek istediği konuyu mesaj olarak bünyesinde barındıran ve özellikle markanın kurumsal imajını yansıyan metin çalışmasına basın bülteni denir. Basın bülteninin içeriği haber, ürün tanıtımı, bilgi ve röportaj gibi çeşitli şekillerde yazılabilmektedir. Buradaki en önemli nokta, basın bültenlerinin içerisinde bulunan bilgilerin sektörü, toplumu ya da belirli bir kitleyi ilgilendirecek konuların aktarılıyor olmasıdır.

Bu sebeple de basın bültenleri mutlaka alanında uzman kişiler tarafından yazılmalıdır. Bunun olmasının en temel sebebi, her gün binlerce yazılan basın bültenleri arasında, kullanıcıların sizin haberinizi okumasını sağlamaktır. Bilindiği gibi bir editör gerçek anlamda metin sarrafıdır. Kullanıcılar basın bülteninize bakarak, markanızla alakalı bilgiye erişebileceklerdir.

Basın bültenleri sadece internette değil, aynı zamanda radyo, televizyon, gazete ve dergi gibi yayınlarda da yayınlanacak seviyede olmalıdır. Buna şu şekilde bir örnek verebiliriz: Hazırlanan basın bülteninizin hiçbir yerine dokunmadan yukarıda belirtilen mecraların herhangi bir yerinde yayınlanabilir mi? Burada verilmesi gereken cevap “Evet” olmalıdır.

Haberlerinizin yayınlanmasındaki en önemli referanslardan bir tanesi, kullanılacak olan görselin teknik açıdan haberinize olan uygunluğudur. Hatta haberinizle alakalı elinizde ses kaydı ya da video gibi ek bir kaynak varsa, bunlar editörün işini oldukça kolaylaştıracaktır. 

Kimlerin Basın Bültenine İhtiyacı Vardır?

Sektör içerisinde rakip firmalardan sıyrılmak isteyenler ve belirli bir konuda markalaşmak isteyen herkesin basın bültenine ihtiyacı vardır. Günümüzde markası ya da kurumu olan her kişi, kendilerini yüksek referanslarla ifade etmek ister. Bu sebeple bilinirlik, güvenirlilik ve itibar noktaları son derece önemlidir.

Günümüzdeki tüketicilerin davranışlarına bakıldığında aslında, ürün ya da hizmet alanında yapılan araştırmalar neticesinde elde ettikleri bilgilere göre hareket ettikleri gözlemlenmektedir. Bu sebeple de internet aslında sadece nasıl göründüğünüzü değil, aynı zamanda işinizin neresinde bulunduğunuzu da göstermektedir. 

Basın Bülteni Dağıtımının Faydaları Nelerdir?

  • Basın bülteni ilk olarak şirketinize güvenirlilik sağlamaktadır.
  • Daha az bütçeyle birlikte daha fazla tüketiciye ulaşabilirsiniz.
  • Web siteniz daha fazla ziyaretçi akınına uğrayacak. 
  • Sosyal medya hesaplarınızda etkin içerikler olacak.
  • Arama motoru üzerinde yapılan çalışmalara destek sağlanacak.
  • Düşük fiyatlarla, çalışmalarınız tamamen kontrolünüz altında olacak.
  • Medya alanında çalışan kişiler için en önemli nokta zamandan tasarruf sağlanacak. 
  • Markanızın bilinirliliği artacak. 
  • Özellikle online medyada kalıcı bir iz bırakabileceksiniz.
  • Uzun vadede sürekli yeni müşterilerle karşılaşacaksınız. 
Etkili Bir Basın Bülteni Nasıl Hazırlanmalıdır?

Tercih edeceğiniz etkili bir basın bülteni, basındaki görünürlülüğü arttırmaktadır. Aynı zamanda hizmetlerinizin ve ürünlerinizin güvenilir kaynaklar altında ücretsiz bir şekilde duyurulmasını ve tanıtılmasını sağlamaktadır.

İnternette gezerken, gün içerisinde sınırsız sayıda içeriklerle karşılaşabilirsiniz. Bu geniş alanda rekabette avantajı sağlamayı istemeniz, en doğal haklarınızda bir tanesidir. Bunun için yapmanız gereken şeylerin başında, rakip firmalarınızın arasından sıyrılarak, gerçek haberlerle tanınmak geliyor. Haber başlıkları bu konuda oldukça önemlidir. 

Etkili bir başlık oluşturmak için ilk olarak hikâyeye ihtiyacınız var. Kullanıcıların ilgisini çekebilecek bir ürün tanıtmak için, insanları yakalayabilmek ya da bir kampanyada sponsor olduğunuzu duyurmak için basın bülteni hazırlayabilirsiniz. Basın bültenlerinin kesinlikle özgün ve ilgi çekici olması gerekmektedir. Buradaki asıl mesele, gazetecileri hazırlanan basın bültenin haber değeri taşıdığına ikna etmektir. Etkili bir basın bülteni hazırlamak için aşağıda belirtilen noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. 

Nitelendirici bir cümle kullanmalısınız: Pekçok kişi için önemsiz bir nokta gibi görünse de, basın bülteninin en önemli noktası, başlıktır. Gazeteci, oldukça yoğun bir şekilde çalışmaktadır ve genellikle mail kutuları, jenerik basın bültenleriyle dolmaktadır. Bu durumda, konu satırına mutlaka etkileyici, ilginç ve yerinde bir cümle yazmanız gerekmektedir. Bu şekilde okunma şansınızı arttırabilirsiniz. 

Konu satırında esprili bir dil kullanmayın: Mutlaka vermek istediğiniz mesaja yer verin. Mesajınızın uzunluğu maksimum 15 kelime olsun. Çekici sıfatlar, yüklemler eklemeyi ihmal etmeyin. Cesur bir ifade kullanmaya çalışın. Eğer açılış cümlesini cesur bir şekilde kullandıysanız, tebrikler! İlk engeli başarıyla aştınız. Bundan sonraki en önemli adım, hikâyenin okuyucunun dikkatini çekmesini sağlamak. 

Heyecan verici bir hikâye kullanın: Muhabirler için haber üretmek oldukça stresli bir iş olabilmektedir. Bu sebeple basın bülteninin ellerine hazır bir şekilde ulaşması son derece önemlidir. Bir gazeteci, bir metni habere dönüştürmek için çaba harcamak yerine, yayına hazır olan bir metni tercih edebilir. Bu sebeple işe temel noktalardan başlamanız gerekmektedir. Basın bülteninin giriş cümlesi bir okuyucunun hikâye ile ilgili öğrenmesi gereken her noktayı net bir şekilde anlatması gerekmektedir. Burada da 5N + 1K kuralı devreye girmektedir. 5N + 1K sorularıyla, kim, nerede, nasıl, ne zaman, ne ve neden sorularına cevap vermesi gerekmektedir. Bu soruların cevapları da ilk iki satırda net bir şekilde anlatması gerekir.

Hikâyenizi öz, net ve kısa bir şekilde anlatın. Aslında birçok şeyi uzun uzun anlatmak yerine, asıl noktayı anlatmak her zaman daha iyi sonuç vermektedir. Bunu ters piramit kuralıyla vermek daha doğru olacaktır. Özelden genele doğru bir çizgi çizmeye çalışın. Ve mutlaka dilinizi canlı tutarak objektif olmaya dikkat edin. 

Sembolik bir lider sunmaya çalışın: Ortalama 100 kelimeden oluşan bir içerik hazırladıktan sonra en az iki kişiden alınan alıntıyı basın bültenine ekleyebilirsiniz. Gazeteler genellikle alıntısı olmayan basın bültenlerini yayınlamak istemez. Basın bülteni için alıntı yapacaksınız, iki temel noktayı atlamamanız gerekiyor.

1.Nokta: Basın bülteninde birbirini tekrar edecek alıntıları kullanmayın. Gazeteciler, sürekli birbirini tekrar eden ve üzerinde vakit harcanması gereken cümlelerle uğraşmak istemezler. Hikâyenizi canlı tutacak cümleleri eklemeniz, içeriğinizin şansını arttıracaktır.

2.Nokta: Alıntınıza bir isim eklemelisiniz. İsimsiz alıntılar gazeteciler tarafından dikkate alınmaz. Firma eğer, alıntı yapacak olan kişiyi gizlemek istiyorsa, burada bağlantı ve sorumluluk eksikliği bulunmaktadır. Firma sözcüsü açık bir şekilde belirtilebiliyor ve düşündüklerini net bir şekilde ifade edebiliyorsa, bu durum basın bülteninize olumlu bir şekilde yansıyacaktır. 

1 sayfa içerisinde 3 paragraflık bir bülten içeriği hazırlanabilir. Basın bülteni hazırlanırken, 12 punto ve Times New Roman yazı karakteri kullanılır. Paragraflar arasında bir tane boşluk bırakılır. Aynı zamanda metin iki yana yaslı bir şekilde teslim edilmelidir. 

Basın Bültenlerinde Özgünlük

Basın bültenindeki en önemli noktaların biri şüphesiz ki, özgünlüktür. Konunuz ne olursa olsun özgün olmanız gerekmektedir. Eğer haberlerin aynısını kaleme alırsanız, bülteni başarılı bir şekilde yazamazsınız. Gün içerisinde aynı haberlere ve bilgilere maruz kalan kitle, yine aynı şeyleri farklı bir ağızdan okumak istemeyecektir. Kaleminiz etkili, özgün ve net olmak zorundadır. Eğer konuyu klasik ve standart kalıplarla ele alırsanız, özgünlüğünüzü yitirmişsiniz demektir. Bu yüzden haber ilkelerine uygun tarafsız ve özgün basın bülteni hazırlamak için, entellektüel seviyenin yükselmesinin yanında bol okuyup yazmanız gerekmektedir.

WhatsApp chat